Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

BE ndanë pako prej 70 mln euro për vaksinat në Ballkanin Perendimor, një pjesë dhe për Maqedoninë e Veriut

Ndihma do të paguhet në formën e granteve për të ndihmuar mbulimin e kostos së vaksinave për grupet prioritare në rajon, si dhe pajisjet e nevojshme të vaksinimit.

Bruksel, 28 dhjetor – BE do të paguajë për vaksinat kundër Covid-19 për kategoritë e rrezikut në Maqedoninë Veriore dhe vendet e tjera të Ballkanit Perëndimor. Një paketë 70 milion euro e miratuar nga Komisioni Evropian për të ndihmuar financimin e prokurimit të vaksinave kundër Covid-19 në Ballkanin Perëndimor. Ndihma sigurohet përmes Instrumentit për Ndihmën e Para-Anëtarësimit (IPA 2) për të ndihmuar financimin e aksesit nga partnerët e Ballkanit Perëndimor në vaksinat Covid-19 të prokuruara nga Shtetet Anëtare të BE-së. Qeveria maqedonase mirëpriti vendimin e BE mbi vaksinat për Ballkanin Perëndimor.

“Bashkimi është miku ynë më i rëndësishëm dhe më i ngushtë në të gjitha fazat e pandemisë. Ne e mirëpresim vendimin për të siguruar 70 milion € për të mbuluar koston e vaksinave për grupet prioritare, si dhe pajisjet e nevojshme për të kryer vaksinimin. “Duke qenë se vaksinimi në vendet anëtare filloi këtë fundjavë, do të ketë përpjekje dhe koordinim të intensifikuar, i cili duhet të sigurojë qasje urgjente në vaksinat për Ballkanin Perëndimor si një hap kryesor drejt përfundimit të pandemisë”.

Komisioneri i Fqinjësisë dhe Zgjerimit Oliver Varhei tha se BE kishte treguar gjatë gjithë pandemisë se po e trajtonte Ballkanin Perëndimor si një partner të privilegjuar. “Ne vazhdojmë të veprojmë në këtë frymë dhe në rastin e vaksinave, duke ndërmarrë hapa që do të mundësojnë një fillim të shpejtë të fushatave të vaksinimit të kategorive prioritare të qytetarëve në rajon.” “Vaksinimi i shpejtë do të jetë vendimtar në përfundimin e pandemisë si dhe fillimin e rimëkëmbjes socio-ekonomike në Ballkanin Perëndimor.”

Sipas VSM, paketa 70 milion euro do të shpërndahet në formën e granteve për të ndihmuar në mbulimin e kostos së vaksinave për grupet përparësore në rajon, si dhe pajisjet e nevojshme të vaksinimit.

Kjo do të lejojë vendet e Ballkanit Perëndimor të blejnë vaksina nga Marrëveshjet e Prokurimit të Advance të BE me gjashtë prodhues dhe vendet anëtare individuale të BE do të ndajnë disa nga dozat e tyre të alokuara më parë.

Postime të ngjashme

Shkëmbi mbi fshatin Radozhdë të Strugës i rrezikshëm për banorët

T E

Sa të rezikuar jemi? Kroacia dhe Slovenia regjistrojnë rastet e para me variantin afrikano jugor

T E

Mihailoski: Me ngritjen e standardit ekonomik, të rinjtë do arrijmë t’i mbajmë këtu të bëjnë të ardhme dhe karierë

T E

Kërkohet paraburgim për dy pjesëmarës në protestën për rastin Monstra

T E

721 raste të reja, 171 të shëruar dhe 7 të vdekur, bilanci nga Covid 19

T E

Digjet një veturë në autostradën Shkup-Veles

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...