Agjencia Zhurnal.mk
Bota

BE: Në dhjetor do të rivlerësojmë sërish çështjen për Mesdheun Lindor

Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel tha se duke ndjekur zhvillimet rreth Mesdheut Lindor dhe marrëdhëniet Turqi-BE do të rivlerësojnë sërish çështjen në Samitin e liderëve të BE-së që do të mbahet në dhjetor.

Michel mbajti një konferencë për media pas përfundimit të Samitit të liderëve të BE-së. Ai tha se krahas shumë çështjeve në samit diskutuan edhe për situatën në Mesdheut Lindor. Michel shprehu keqardhje duke mbrojtur idenë e tij se “Turqia kryen veprime të njëanshme”.

Lidhur me një pyetje rreth Mesdheut Lindor dhe Turqisë, Michel deklaroi se “Planifikojmë që në dhjetor të zhvillojmë një samit. Këtu planifikojmë të vlerësojmë situatën për Turqinë dhe Mesdheun Lindor. Unë propozoj që të ndiqet kjo qasje”.

Duke ndarë informacionin se sot në takim liderët e Greqisë dhe të Qipros greke kanë bërë nga një prezantim dhe se kanë zhvilluar një bisedë të shkurtër lidhur me çështjen, Michel shtoi se do të vazhdojnë të ndjekin nga afër zhvillimet lidhur me Mesdheun Lindor.

Postime të ngjashme

Avioni bën ulje të detyruar në Sofje! Pasagjeri sulmoi stjuardesën dhe…

T E

Frika nga protesta e grave, Pallati Presidencial rrethohet me barrikada para 8 marsit

T E

Tërmet tjetër me madhësi 4.2 të shkallës Rihter “trondit” Larisën

T E

Piloti fik motorrët e avionit me 101 persona në bord, tmerrohen pasagjerët

T E

Mianmar, forcat e sigurisë hapin zjarr, bëjnë bastisje

T E

Pronari merr peng qiraxhijtë e padëshiruar, i lidh e i hedh dhjetra km larg

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...