Agjencia Zhurnal.mk
Bota

BE paralajmëron Hungërinë kundër përdorimit të vaksinës ruse

Planet e Hungarisë për të importuar dhe mundësisht të përdorin vaksinën e shpallur të Rusisë Sputnik V ndaj COVID-19 ngrenë shqetësime të sigurisë dhe mund të dëmtojnë besimin në rezultatet e mundshme, tha Komisioni Evropian, duke hapur një front të ri në marrëdhëniet e BE-së me Budapestin.

Vija e ashpër e Kryeministrit hungarez Viktor Orban kundër migrimit dhe ajo që kritikët thonë është kontrolli i tij gjithnjë e më autoritar i pushtetit – një akuzë që ai e ka mohuar në mënyrë të përsëritur – si dhe ndjekja e tij për marrëdhënie të ngushta me Rusinë kanë shkaktuar përplasje të përsëritura me Bashkimin Evropian.

Një përballje e re pritet të enjten (19 Nëntor) kur udhëheqësit e BE-së mbajnë një konferencë video që mund të trajtojë planin masiv të shpëtimit COVID të bllokut dhe buxhetin shtatë-vjeçar, të cilin Hungaria dhe qeveritë nacionaliste të Polonisë po bllokojnë sepse ato e kushtëzojnë hyrjen e vendeve për këtë buxhet me respektimin e rregulli i ligjit.

Planet hungareze për të kryer prova dhe mundësisht të prodhojnë vaksinën ruse, një hap i pashembullt për një vend anëtar të BE, duke shtuar fërkimet ekzistuese me Brukselin.

I pyetur për këto plane, një zëdhënës i Komisionit, ekzekutivi i BE-së, tha: “Lind pyetja nëse një shtet anëtar do të dëshironte t’u vaksinonte qytetarëve të tij me një vaksinë që nuk është shqyrtuar nga EMA”, citon Euractiv.

Sipas rregullave të BE, Sputnik V duhet të autorizohet nga Agjencia Evropiane e Barnave para se të mund të tregtohet në ndonjë shtet të bllokut me 27 kombe, tha EMA.

“Këtu takohen procesi i autorizimit dhe besimi i vaksinës. Nëse qytetarët tanë fillojnë të vënë në dyshim sigurinë e një vaksine, nëse nuk do të kishte kaluar një vlerësim rigoroz shkencor për të provuar sigurinë dhe efikasitetin e saj, do të jetë shumë më e vështirë të vaksinosh një pjesë të mjaftueshme të popullsisë”, shtoi zëdhënësi i Komisionit në një deklaratë me email.

Një studim i kohëve të fundit me 8,000 njerëz në Shtetet e Bashkuara dhe Britani zbuloi se më pak njerëz do të “paguanin patjetër” një vaksinë COVID-19 sesa 55% e popullsisë për të cilën shkencëtarët vlerësojnë se është e nevojshme për të siguruar të ashtuquajturin imunitet të tufës.

Ekspertët kanë thënë se keqinformimi dhe kontrollet e perceptuara të dobëta të sigurisë në vaksinat kandidate luajnë një rol qendror në uljen e besimit në efikasitetin e tyre.

Qeveria e Orbanit ka thënë se ka në plan të provojë dhe licencojë Sputnik V dhe këtë javë do të fillojë importimin e një numri të vogël të dozave që mund të çojnë në importe më të mëdha dhe prodhim masiv në Hungari vitin e ardhshëm nëse qëllimi do të rezultonte i sigurt dhe efektiv.

Fondi i pasurisë sovrane të Rusisë tha javën e kaluar se rezultatet e provave të ndërmjetme treguan se Sputnik V është 92% efektiv në mbrojtjen e njerëzve nga sëmundja e frymëmarrjes COVID-19 dhe vendi po përgatitet për inokulimet masive.

Vaksinat që po zhvillohen nga firmat amerikane Moderna dhe Pfizer – kjo e fundit në bashkëpunim me BioNTech të Gjermanisë – kanë treguar rezultate pak më të mira në një mostër shumë më të madhe të njerëzve të ekspozuar ndaj virusit.

Qeveria hungareze nuk iu përgjigj pyetjeve nëse dëshironte të licenconte vaksinën Sputnik V në shtëpi apo përmes procesit të kërkuar të BE.

“Vaksinat duhet të jenë jashtë politikës dhe vendet duhet të kenë një zgjedhje se si të mbrojnë qytetarët e tyre,” tha Kirill Dmitriev, kreu i fondit sovran të pasurisë ruse, i cili ka nënshkruar zhvillimin e Sputnik V.

Ai shtoi se Rusia ishte e gatshme të ndante të dhëna me Agjencinë Evropiane të Barnave dhe tha se synonte të prodhonte vaksinën në Hungari dhe në kombet e tjera të gatshme të BE. Një filial i fondit të pasurisë gjithashtu kërkoi këshilla shkencore nga EMA në fund të tetorit, por nuk ka marrë asnjë përgjigje deri më tani, tha fondi.

EMA tha se nuk kishte marrë asnjë të dhënë nga Rusia ose Hungaria për Sputnik V ose ndonjë vaksinë tjetër COVID-19.

Sputnik V pritet të provohet dhe prodhohet në vende të tjera në të gjithë botën përtej Rusisë, me Brazilin, Meksikën, Filipinet dhe Emiratet e Bashkuara Arabe midis atyre që kanë shprehur interes për qëllimin.

Importi i dyshimtë

Por BE vë në dyshim edhe importin e Sputnik V nga një prej vendeve të saj anëtare.

Importi dhe shpërndarja e përkohshme e vaksinave të paautorizuara lejohet për përdorim emergjent në BE “në përgjigje të përhapjes së dyshuar ose të konfirmuar të agjentëve patogjenë, toksinave, agjentëve kimikë ose rrezatimit bërthamor, secila prej të cilave mund të shkaktojë dëm”, thuhet në ligjin përkatës të BE.

Ky përjashtim i rrallë është debatuar gjerësisht në muajt e fundit nga ekspertët e BE, tha Komisioni Evropian.

“Pikëpamja e mbështetur gjerësisht është se ajo duhet të konsiderohet me shumë kujdes”, tha zëdhënësi i komisionit. Procedura të tilla emergjente, tha ai, do të binin ndesh edhe me strategjinë aktuale të vaksinave të BE.

Sipas asaj strategjie, BE ka nënshkruar kontrata me pesë prodhues të vaksinave, përfshirë Pfizer, për furnizimin e gati 2 miliardë dozave të vaksinave të tyre potenciale COVID dhe po flet me të paktën dy prodhues të tjerë për të shtëna shtesë.

Kjo do të mbulonte 450 milion popullsi të kombinuar të të gjitha shteteve të BE-së, përfshirë Hungarinë, e cila nën ato marrëveshje urdhëroi gjithashtu miliona doza të vaksinave Pfizer, Astra Zeneca dhe Johnson & Johnson tani në zhvillim.

Postime të ngjashme

Tragjedi në Peru, përmbyset autobusi, të paktën 27 viktima

Lea Muslija

Palestinezët anulojnë marrëveshjen me Izraelin për vaksinat, thonë se janë shumë afër datës së skadimit

Dafina Vidishiqi

Macron: Vizitori i parë i kancelares në Berlin

Dafina Vidishiqi

BE humb betejën ligjore ndaj kompanisë AstraZeneca për furnizimin me vaksina

Dafina Vidishiqi

Udhëtarët nga Mbretëria e Bashkuar do të duhet të hyjnë në karantinë me të mbërritur në Itali

Dafina Vidishiqi

Guterres riemërohet Sekretar i Përgjithshëm i OKB-së

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...