Agjencia Zhurnal.mk
Bota

BE paralajmëron për një krizë shoqërore pas pandemisë

Komisioneri i Bashkimit Evropian për Punën dhe të Drejtat Sociale, Nicolas Schmit, paralajmëroi për një krizë të mundshme shoqërore pas pandemisë së koronavirusit.

”Megjithëse nuk ka pasur një rritje dramatike të shifrave të papunësisë deri më tani, perspektiva për të rinjtë në veçanti nuk është rozë”, theksoi Schmit në një intervistë.

”Një politikë do të ishte e nevojshme për të siguruar që ne të mos rrëshqisnim në një krizë të re shoqërore pas pandemisë”, shtoi ai.

Schmit do të paraqesë një plan veprimi për një Evropë më shoqërore së bashku me nënkryetarin e Komisionit Evropian Valdis Dombrovskis.

Plani është të sigurojë zbatimin në Evropë të të ashtuquajturës shtyllë të të drejtave sociale, të nisur nga Komisioni Evropian në 2017.

Nisma synon të sigurojë të drejta të reja shoqërore dhe të përmirësojë të drejtat ekzistuese sociale për njerëzit në të gjithë Evropën dhe shërben si një busull e BE për arritjen e kushteve më të mira të punës dhe të jetesës në bllok.

Ai përfshin parime të ndryshme mbi standardet minimale të përbashkëta, duke përfshirë pagat e drejta, ndihmën e papunësisë, kujdesin shëndetësor ose kujdesin afatgjatë.

Postime të ngjashme

Bosnja merr 10 mijë vaksina të tjera Sinovac nga Turqia

N E

Sebastian Kurz ka ofruar që Austria të jetë mikpritës i takimit SHBA-Rusi

N E

Rusia rritë prezencën ushtarake në Detin e Zi

N E

Britania dërgon 6 aeroplanë në Europën Lindore si mesazh për Rusinë

N E

Bilanci i Covid 19/ Mbi 3 milionë humbje jete në mbarë botën

R Zh

Ushtria amerikane “zbarkon” në Durrës

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...