BE zgjat sanksionet ekonomike kundër Rusisë

Bashkimi Evropian zgjati edhe për gjashtë muaj sanksionet ekonomike kundër Rusisë për rolin e saj në konfliktin në Ukrainën Lindore.

 

Sanksionet u miratuan për herë të parë në korrik 2014 në përgjigje të aneksimit rus të Gadishullit të Krimesë dhe mbështetjes së Moskës për separatistët pro rusë në lindjen e vendit.

Që nga ajo kohë, sanksionet janë zgjatur rregullisht.

Zgjatja më e fundit do të thotë që sanksionet do të qëndrojnë në fuqi të paktën deri më 31 janar 2022.

Bashkimi Evropian ka detyruar lehtësimin e sanksioneve për të ecur përpara në marrëveshjet e Minskut, që kërkojnë një armëpushim të pakushtëzuar dhe që të dy palët mund të tërheqin armët e rënda nga fronti në Ukrainën Lindore.

Sanksionet e BE synojnë industritë financiare, energjetike dhe të mbrojtjes të Rusisë duke bllokuar hyrjen e bankave ruse në tregjet e BE dhe duke kufizuar disa importe të BE.

Masa të veçanta janë vendosur për tregtinë me territoret e aneksuara të Krimesë dhe Sevastopolit.

Related posts

Biden kërkon që secilit person të vaksinuar t’i ndahen 100 dollarë

D V

Tre të vdekur pas rrëzimit të një aeroplani të vogël në Virxhinian Perëndimore

D V

Tërmet i fuqishëm në ishullin e njohur në Greqi

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More