Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

“Bëhet projekt që të mos realizohet”, nxënësit e Kllukovecit, mësimin e ndjekin në kushte të rënda

Zhurnal Ads

Veles, 26 nentor – Drutë i kanë bërë gati. Shporetin e kanë ndezur për t’i mbajtur ngrohtë nxënësit e fshatit Kllukovec të Velesit.

Objekti i shkollës, lë shumë për të dëshiruar, por nxënësit me prani fizike dhe respektim të masave kundër virusit po mundohen të mbajnë orën e mësimit.

Shkolla tualetin e ka disa metra larg objektit, ani pse është larg objektit por në kohë pandemie nuk kanë as ujë.

“Cila klasë je? E treta. A e keni ftohtë dimrit?Po”, tha një nxënës.

Tek kjo shkollë këto fëmijë mësojnë deri në klasën e katërt, mandej vazhdojnë në fshatin Buzallakovë.

“A mendon se ke me e pas më mirë kur të shkosh në Buzallakovë? Po”, tha një nxënës.

Planin për ndërtimin e shkollës, komuna e ka bërë gati por jo për tu ndërtuar, thonë banorët.

Projektin banorët e kanë edhe me vete por thonë se nuk ka asgjë nga ky projekt.

“Janë disa probleme me qëllim të bëra për mosndërtimin e kësaj shkolle. Neve mbi të gjitha na duhet një leje nga komuna që të jemi të gatshëm ta ndërtojmë edhe vetë dhe se vetëm na duhet leja nga Komuna e Velesit”, tha një banor.  

Banorët thonë kryetari i komunës kërkon që objekti të ndërtohet në lokacion tjetër për shkak se sipas tij, këtu rrezikohet nga ndonjë vërshim por edhe nga rreziku i rrëshqitjes së dheut për shkak se shkolla është në një lokacion jo të rrafshët.

E deri sa të zgjdhet ky problem, 40 nxënësit e kësaj shkolle do të mësojnë në këto kushte.

Për shkak të kushteve të rënda, nxënësit e bojkotuan mësimin në fillim të vitit shkollor, por përsëri kanë vazhduar mësimin.

Këtë objekt të shkollës e kanë ndërtuar vetë banorët para 48 vjetëve.

Për shkollën e pyetëm edhe Ministrinë e Arsimit nga atje thonë Ministria e Arsimit dhe Shkencës nuk do të ndërhy në këtë lëndë deri sa nuk do të tërhiqet ndërtimi pa leje në parcelën ku duhet të ndërtohet shkolla.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Matura shtetërore do të zbatohet sipas afateve ligjore

E.E.

Bashkëpunimi i thelluar në BP në linjë me Procesin e Berlinit

T E

MPJ daneze demanton lajmet se mbështet Bullgarinë

T E

Zaev: Nuk mendoj se Marrëveshja me Bullgarinë paraqet gabim

T E

345 raste të reja, 289 të shëruar dhe 8 të vdekur

T E

862 raste të reja, 14 të vdekur dhe 223 të shëruar, bilanci i fundit me Covid 19

T E
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...