Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Bekteshi: Me Pakon e katërt të masave do të ndihmojmë grupet më të ndjeshme të qytetarëve

Shkup, 5 tetor – Pakoja e katërt e masave do të ndihmojë grupet më të ndjeshme të qytetarëve, të cilëve u nevojitet më shumë ndihma. Nuk është e vërtetë që me pakon e katërt të masave ne duam të blejmë paqen sociale, tha Ministri i ekonomisë Kreshnik Bekteshi në emisionin debativ 24Analiza në Tv24.

“Ne thamë që një pako e katërt e masave ekonomike do të miratohet. Kur kaluam tre pakot e para të masave, akuzat ishin se ato masa ishin miratuar për të blerë votuesit, gjë që nuk ishte e vërtetë. Pakoja e parë e masave ishte stimulimi i konsumit, gjë që është praktikë në shumë vende të botës. Nuk është e vërtetë që me masat e pakos së katërt ne duam të blejmë paqen sociale. Për ata qytetarë që janë prekur nga kriza dhe janë në kategoritë më të prekshme, të cilët nuk ishin në gjendje t’i ndihmonin financiarisht me tre pakot e para të masave, tani me pakon e katërt të masave do t’i ndihmojmë. Masat që kemi miratuar kanë rritur shpenzimet publike, siç pritej dhe të dhënat tregojnë se.

“Ne kemi një rënie në tregtinë si në importe ashtu edhe në eksporte, por duhet të kemi parasysh se në tremujorin e dytë kemi pasur një mbyllje të plotë të vendit dhe ekonomia jonë varet nga vendet e BE,” tha Bekteshi.

Bekteshi theksoi se ky rebalanc shtesë është një nga më të rëndësishmit, sepse do të votohet në Kuvend nga deputetët.

“Ky rebalanc i buxhetit është përshtatur për të përmbushur nevojat e qytetarëve, ekonominë për likuiditetin e tyre dhe në të njëjtën kohë për të mbuluar të gjitha transferimet në kohën e duhur, të gjitha detyrimet që shteti ka si rrogat, pensionet, transferimet sociale do të paguhen në kohë, madje dhe para kohe ”, theksoi ministri.

Postime të ngjashme

Heqja e platformave në plazhet në Strugë: Për Merkon nuk janë ilegale, ASH-ja e quan mashtrim të qytetarëve

Bekim Laçi

Rishikimi i buxhetit, dyfish më shumë për qeverinë

Zekirija Haxhiu

4 raste të reja dhe 1 viktimë nga Covid

Zekirija Haxhiu

Gjykatësit me rritje të pagave prej 15% deri në vitin 2022

Zekirija Haxhiu

Shekerinska: Treguam se mund të kontribojmë si aleatë në NATO njejtë si të tjerët

Zekirija Haxhiu

Zaev – Duda: Është shumë e rëndësishme mbështetja polake për RMV-në në BE

Zekirija Haxhiu

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...