Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Belgjika gjykon diplomatin iranian për komplotin e sulmit me bombë

Në Belgjikë të premten fillon gjykimi ndaj një diplomati iranian, i akuzuar për komplot të një sulmi me bombë, në një tubim të opozitës iraniane jashtë Parisit.

Kjo çështje ka nxitur tensione me Teheranin. Në qershor të vitit 2018, autoritetet belge penguan atë që ata thanë se, ishte një përpjekje për të kontrabanduar eksplozivë në Francë, për të kryer sulm në një takim të një prej lëvizjeve të opozitës së Iranit në mërgim.

Këshilli Kombëtar i Rezistencës në Iran (NCRI), i cili përfshin Organizatën Popullore të Muxhahedinëve të Iranit (MEK), organizoi një tubim në Villepinte jashtë Parisit më 30 qershor 2018. Disa figura të njohura ndërkombëtare – përfshirë ish-zyrtarë amerikanë dhe britanikë – do të merrnin pjesë.

Më vonë atë vit, qeveria franceze akuzoi shërbimin e inteligjencës së Iranit si mbështetës të operacionit, akuzë që Republika Islamike e ka mohuar.

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump.
LEXONI EDHE KËTË:
Trump pyeti ndihmësit për mundësinë e sulmit ndaj Iranit
Assadollah Assadi, një diplomat iranian 48-vjeçar, i vendosur më parë në Vjenë, mund të përballet me burgim të përjetshëm nëse shpallet fajtor.

“Ne po shohim një rast të qartë të terrorizmit shtetëror”, tha avokati Georges-Henri Beauthier, i cili përfaqëson interesat e opozitës iraniane, së bashku me kolegun francez, William Bourdon.

Dimitri de Beco, mbrojtës i Assadi, ka akuzuar paditësit civilë se po përpiqen ta kthejnë çështjen në një gjyq politik në emër të lëvizjes opozitare.

Sipas ekspertit të Iranit, Francois Nicoullaud – një ish-ambasador francez në Teheran – presidenti i Iranit, Hassan Rouhani, u befasua kur mësoi për sulmin e dështuar.

“Duke vizituar Evropën në atë kohë, ai ishte plotësisht i zemëruar kur mësoi rreth këtij operacioni të shërbimit të inteligjencës, mbi të cilin nuk ishte këshilluar”, i tha diplomati agjencisë AFP.

Në kohën e komplotit të pretenduar, Rouhani po përpiqej të ruante mbështetjen e kryeqyteteve evropiane për marrëveshjen bërthamore të Iranit 2015 të braktisur në vitin 2018 nga administrata e presidentit amerikan, Donald Trump.

SHBA-ja e ka akuzuar Iranin për shkelje të marrëveshjes dhe për sponsorizim të terrorizmit në rajon.

Postime të ngjashme

Kanali i Suezit vazhdon të mbajë të bllokuar miliona dollarë

Bekim Laçi

Kina dërgon aeroplanë ushtarakë në afërsi të Tajvanit

Bekim Laçi

Gjenevë, sot nis samiti Biden – Putin

Bekim Laçi

Shërbimet sekrete turke arrestojnë liderin e ISIS në Turqi

Bekim Laçi

Rikthehen tensionet në Lindje të Mesme, Izraeli bombardon Gazën pas balonave të zjarrit

Bekim Laçi

Kina garanton sigurinë e centralit bërthamor të Taishan-it

Bekim Laçi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...