Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Belgjika në kërkim të ushtarit të armatosur që kërcënoi para se të zhdukej

Policia speciale belge është duke kërkuar një ushtar të armatosur rëndë me qëndrime të së djathtës ekstreme, për të cilin besojnë se paraqet kërcënim serioz për publikun.

I dyshuari është identifikuar si Jurgen Conings, instruktor për të shtëna që me vete ka marrë edhe armatim, shkruan BBC, transmeton Gazeta Express.

Thuhet se personi në fjalë në të kaluarën e ka kërcënuar virologun Marc Van Ranst, i cili e ka udhëhequr menaxhimin e situatës me pandeminë në Belgjikë. Van Ranst dhe familja e tij janë dërguar në një vend të sigurt nga autoritetet.

Sipas raportimeve më të reja, rreth 350 policë dhe disa ushtarë janë angazhuar në një park afër kufirit me Holandën. Raportohet se në atë pjesë janë dëgjuar gjashtë të shtëna. Një rrugë u mbyll për shkak të operacionit policor.

Policia i bëri thirrje publikut që të mos i afrohet të dyshuarit, nëse ai shihet në ndonjë vend, por të informohen autoritetet. Sipas autoriteteve, ushtari i zhdukur paraqet nivelin më të lartë të rrezikut dhe mund të ketë plane për të sulmuar individë apo institucione.

Policia kërkoi disa orë në një pyll afër qytezës Dilsen-Stokkem, jo shumë larg shtëpisë së të dyshuarit në provincën e Limburgut, pasi një veturë me armë u gjet në atë pjesë.

Brenda veturës u gjetën katër hedhëse të raketave anti-tank dhe municion, por besohet se i dyshuari ka edhe armë të tjera dhe një jelek anti-plumb.

Policia e ka mbyllur parkun kombëtar “Hoge Kempen” me sipërfaqe prej 12 mijë hektarësh dhe disa baraka ushtarake janë mbyllur e ushtarëve u është ndaluar largimi.

Postime të ngjashme

Spanja do të falë politikanët e dënuar katalanas

Dafina Vidishiqi

India vaksinoi mbi 8 milionë njerëz në një ditë

Dafina Vidishiqi

SHBA, BE, Kanadaja dhe Britania, sanksione të përbashkëta kundër Bjellorusisë

Dafina Vidishiqi

Vuçiq pritet të flasë para deputetëve për dialogun me Kosovën – por çfarë kishte thënë në vitin 2019?

Dafina Vidishiqi

Kryeministri britanik: Besojmë se më 19 korrik do të kemi lehtësim të masave kundër COVID-19

Dafina Vidishiqi

Rusia ndalon një OJQ arsimore amerikane

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...