Agjencia Zhurnal.mk
Shëndetësi

Benefitete e hurmës

Fruti me rrudha sjell një nuancë ëmbëlsie – dhe vlera ushqimore – në çdo meze të lehtë. Ja se si të shtoni hurmën në pjatën tuaj dhe të vlerësoni të gjitha përfitimet e tyre shëndetësore.

Kur dëshironi të blini fruta me vlera ushqyese me siguri shikoni kah mollët, portokajtë dhe rrushi. Por në vend të saj juve është duke ju ikur një frutë i freskët: hurma.

Megjithëse me rrudha, ngjitëse dhe përtypëse si frutat e thata, hurmat natyrale të ëmbla zakonisht shiten në gjendjen e tyre të freskët, thotë Keri Gans, një dietologe dhe anëtare e “Shape Brain Trust”. Në dyqan ushqimesh shpesh do të gjeni dy lloje hurmash, të cilat kanë cilësi dhe shije pak më të ndryshme, por vlera të ngjashme ushqyese: Medjool, një varietet i butë hurmash me përmbajtje të lartë lagështie dhe aromë më të ëmbël dhe Deglet Noor, gjysmë- varietet i hurmës së thatë që përmban shumë pak lagështi dhe ka një përfundim me arrë. Dhe me ato cilësi të dëshirueshme vijnë disa përfitime shëndetësore.

Këto janë faktet ushqyese të hurmës që duhet ti dini, si dhe aprovimet të ekspertëve për ti përdorur më shumë hurmat, shkruan “Shape.com”.

Faktet për vlerat ushqyese të hurmës

Për një frutë të vogël, hurma është e pasur me vitamina dhe minerale përfshirë hekur, magnezium, kalium, dhe vitaminat B. Derisa ato kanë kalori dhe karbohidrate janë shumë të shëndetshme për fibrën tuaj. Duke përmbajtur gati 2 gram fibra për porcion, hurmat mund të ndihmojnë në promovimin e tretjes së shëndetshme dhe lëvizjeve të zorrëve. Këta fruta të vogël janë gjithashtu plot me antioksidantë që lufton sëmundjet të tilla si flavonoide dhe acide fenolike.

Ja një profil i shkurtër i vlerave ushqyese të hurmës Medjool (24 gram) sipas Departamentit të Agrokulturës në Shtete e Bashkuara:

66.5 kalori

0.4 gramë proteinë

0.04 gramë fat

18 gramë karbohidrate

1.6 gramë fibër

16 gramë sheqer

Të mirat shëndetësore të hurmës

Siguron tone të fibrës

Benefiti më i mirë që ka hurma është që përmban fibër. Në hurmën Medjool janë 6.7 gram fibër. Mos harroni, fibra është një pjesë e ushqimeve bimore që nuk mund të tretet ose përthithet, kështu që ndihmon në grumbullimin e jashtëqitjes tuaj dhe siguron që gjithçka të kalojë nëpër zorrë pa probleme, sipas Klinikës Mayo. Plus, fibrat mund të ndihmojnë në uljen e niveleve të kolesterolit, të stabilizojnë nivelet e glukozës në gjak duke ngadalësuar thithjen e sheqerit dhe të rrisin shëndetin e tretjes, thotë Gans. Pra, nëse po kërkoni të rregulloni problemin e dytë, ky frutë është padyshim për ju.

Shëndeti i zemrës

Banania është burimi i kaliumit, por nuk është frutë i vetëm që mund të ju ndihmoj për të përmbushur kuotën tuaj ditore. Hani katër hurma Medjool dhe do të këputni 696 mg kalium, rreth 27 për qind e marrjes adekuate të rekomanduar të USDA prej 2,600 mg në ditë. Ky mineral jo vetëm që ndihmon veshkat dhe zemrën tuaj të funksionojnë siç duhet, por gjithashtu luan një rol kryesor në rregullimin e presionit të gjakut, sipas Institutit Kombëtar të Shëndetit.

Forcon eshtrat

Hurma mund të mos ofroj shumë kalcium dhe vitaminë D por përmban mangan dhe magnez qe ndihmojnë për të mbajtur eshtrat të forta dhe të shëndetshme, thotë Gans. Të dyja këto vlera ushqyese luajnë rol të rëndësishëm në formimin e eshtrave.

Forcon sistemin imunitar

Së bashku me vitaminat dhe mineralet kryesore, hurmat janë një burim i mirë i antioksidantëve, përbërje që mund të ndihmojnë të ulë stresin oksidativ luftarak të shkaktuar nga radikalet e lira (molekulat e dëmshme që mund të dëmtojnë qelizat dhe të rrisin stresin oksidativ). Kur këto radikale të lira grumbullohen në qeliza, ato mund të dëmtojnë molekulat e tjera, të cilat mund të rrisin rrezikun e kancerit, sëmundjeve të zemrës dhe goditjes në tru, sipas Institutit Kombëtar të Kancerit. Për më tepër, antioksidantët janë zbuluar se përmirësojnë funksionimin e sistemit imunitar duke luftuar ato radikale të lira të dëmshme, sipas një artikulli në revistën Immunopathologia Persa.

“Përveç shtimit të disa hurmave në pjatën tuaj, merrni parasysh rregullisht nga pak dhe ushqime të tjera të pasura me antioksidantë, të tilla si manaferra, arra dhe luleshtrydhe, për të forcuar sistemin tuaj imunitar – dhe ndoshta edhe të shmangni një të ftohtë të keqe. “

Si të merrni të gjitha benefitet e hurmës

Me të gjitha benefitet e shëndetshme hurma mund të duket si ‘superfood’. Por kanë një pengesë: përmbajtja e madhe e kalorive. Një hurmë Medjool përmban 66.5 kalori në krahasim me rrushin e gjelbër pa farë që ka 15.6 kalori sipas USDA.

Pra, nëse po planifikoni të shtoni hurma në rutinën tuaj të kohës së ngrënies, merrni parasysh që të kufizoni marrjen tuaj në vetëm tre hurma, ose me vlerë rreth 200 kalori, në të njëjtën kohë, thotë Gans.

Postime të ngjashme

Pijet më të mira për një metabolizëm të shpejtë

D V

Ushqimet dhe pijet që duhen konsumuar në rast dehidratimi

D V

A duhet t’i kontrolloni rregullisht nivelet e kolesterolit?

D V

Ananasi është e vetmja frutë që mund të hahet pas vaktit!

D V

Shkoni në shtrat të uritur ose hani natën vonë?

D V

Shtatë shenja që tregojnë se presioni juaj i gjakut është ‘jashtëzakonisht’ i lartë

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...