Agjencia Zhurnal.mk
Auto

Bentley prodhon veturën e 200,000-të për 102 vjet

Prodhuesi luksoz britanik i veturave, Bentley, i cili është nën pronësinë e Volkswagen Group, ka prodhuar veturën e 200,000-të në historinë e vet 102 vjeçare. Bentley është themeluar në vitin 1919.

Vetura jubilare është Bentayga Hybrid e prodhuar enkas për një klient nga Kina. Në foto krahas Bentaygës jubilare shihet edhe modeli EXP 2 i vitit 1920, Bentley më i vjetër i mbijetuar.

Duhet theksuar se Volkswageni mori pronësinë e plotë të Bentleyt në vitin 2003 dhe se në 18 vjetët e fundit ka prodhuar 155,582 vetura, ndërsa në 84 vjetët Bentley ka prodhuar vetëm 44,418 vetura.

Më së shumti janë prodhuar këto modele: Continental GT – 80,000 njësi; Flying Spur – 40,000 njësi; si dhe Bentayga – 25,000 njësi.

Postime të ngjashme

Për 40 vjet, kjo veturë ka kaluar vetëm 39 kilometra – dhe jo të gjitha nga pronari i saj

Dafina Vidishiqi

Timoni i ri dhe i pazakontë i Teslas

Dafina Vidishiqi

Ai mori me qira një Ferrari të ri, dhe e ktheu të prishur

Dafina Vidishiqi

Ferrari njoftoi një veturë të re revolucionare sportive për në fund të qershorit

Dafina Vidishiqi

Porsche 911 GT3 aktual mori një version më të rehatshëm Touring

Dafina Vidishiqi

Opel Astra i ri po vjen në fund të vitit

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...