Agjencia Zhurnal.mk
Ekonomi Maqedoni

Benzinat shtrenjtohen për gjysmë denari, barazohet çmimi i dizelit me të vajit ekstra të lehtë

Shkup, 7 prill – Çmimet me pakicë të benzinave eurosuper BS-95 dhe eurosuper BS-98 prej sonte në mesnatë rriten për 0,50 denarë për një litër, ndërsa çmimi i eurodizelit rritet për 3 denarë për një litër, kumtoi vonë pasdite Komisioni Rregullator për Energjetikë dhe Resurse Uji (KRRE).

Në të njëjtën kohë çmimi i ekstra vajti të lehtë për amvisëri EL-1 rritet për 13,50 denarë, ndërsa mazuti M-1 mbetet i pandryshuar.

Në pajtim me këtë vendim që sonte në mesnatë çmimi maksimal i eurosuperit BS-95 do të jetë 67,50 denarë për një litër, i eurosuperit BS-98 është 69,50 denarë për një litër, i dizelit dhe vajit ekstra të lehtë nga 58,00 denarë për një litër, ndërsa i mazutit 34,779 denarë për një kilogram.

Komisioni Rregullator informoi se ndryshimi i sotëm i Vendimit prej 5 prillit 2021 për çmimet më të larta me pakicë të derivateve të naftës dhe karburantit për transport, është sjellë në pajtim me ndryshimet e Ligjit për akcizat që e solli Kuvendi.

“Vendimi vjen pasi Kuvendi i RMV-së i votoi ndryshimet e Ligjit për akcizat. KRRE praktikisht bëri harmonizim të Vendimit me Ligjin që është në fuqi dhe tani çmimi me pakicë i vajit ekstra të lehtë për djegie është barazuar me karburantin dizel. Çmimet e derivateve të naftës janë përshtatur në pajtim me shumat e reja të akcizave”, deklaroi Marko Bislimoski, kryetar i Komisionit Rregullator për Energjetikë dhe Shërbime Uji.

Postime të ngjashme

Shkupjani privohet nga liria për kontrabandim të emigrantëve

R Zh

Regjistrimi në Diasporë dukshëm më i ulët se sa ai para vendimit për shtyrje, kush i dëshpëroi!

R Zh

Mungesa e vaksinave ndërpret edhe fushatën e ndërgjegjësimit për vaksinim

R Zh

Tridhjetë ditë paraburgim për gjashtë të arrestuarit për tregti të paligjshme me 200 kilogram marijuhanë

R Zh

Sot 46 viktima dhe 687 raste të reja me COVID-19 në Maqedoni

R Zh

Qeveria demanton Milloshoskin: Zaevi dhe Spasovski nuk u kanë dhënë pasaporta pjesëtarëve të ISIS-it

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...