Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

Besimi: Pas miratimit të rebalancit do të fillojë zbatimi i masave nga pakoja e katërt

Shkup, 11 tetor – Pakoja e katërt e masave do ta amortizojë goditjen nga kriza me Kovid-19. Masat të cilat kanë implikacione në buxhet, si përkrahja financiare për pagesë të rrogave, do të fillojnë të zbatohen me miratimin e rebalancit të buxhetit, me të cilin sigurohen mjete për to, deklaroi ministri i Financave, Fatmir Besimi.

“Masat janë dedikuar për këto tre muaj të vitit 2020 dhe sa të kalojë rebalanci, mjetet do të sigurohen dhe atëherë do të mund të zbatohet procedura. Me efektin që e presim nga këto masa, në anën e konsumit personal, në anën e investimeve publike dhe në përgjithësi ndaj aktivitetit ekonomik, kjo rënie do të zbutet deri 4,4 për qind”, e transmeton Ministria e Financave.

Postime të ngjashme

Ambasadori i BE-së: Heqja e liberalizimit të vizave nuk diskutohet

R Zh

Regjistrohen 364 raste me Kovid-19 prej 2.379 testimeve, 24 të vdekur, 689 të shëruar

R Zh

Kuvendi i miratoi ligjet nga pakoja e pestë të masave ekonomike

R Zh

Mariçiq kritikon opozitën: Vetëm te ne nuk mund të zbatohet votimi online

R Zh

Qyteti i Shkupit: VMRO-DPMNE fabrikon afera joekzistuese

R Zh

E vrisja mendjen, pse po flitet: “Vaj-vatani e mjerë mileti, në çfarë derexhe erdhi Ali Ahmeti”!

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...