Agjencia Zhurnal.mk
Shqipëri

Betohet para presidentit Meta anëtarja e shtatë e Gjykatës Kushtetuese

Anëtarja e re e Gjykatës Kushtetuese, Sonila Bejtja është betuar sot para Presidentit të Republikës, Ilir Meta, në një ceremoni të zhvilluar në presidencë.

Bejtja, e cila është anëtarja e shtatë e Kushtetueses, u betua para Metës, me dorën mbi Kushtetutën e Shqipërisë dhe duke u zotuar, tha:“Betohem se gjatë kryerjes së detyrave të mia do t’i qëndroj kurdoherë besnik Kushtetutës së Republikës të Shqipërisë”.

Në ceremoninë solemne të betimit, ishin të pranishëm Zv/kryetarja e Kuvendit, Vasilika Hysi, kryetarja në detyrë e Gjykatës Kushtetuese, Vitore Tusha, Avokati i Popullit, Erinda Ballanca, drejtuesja e misionit OPDAT të ambasadës së SHBA-së në Tiranë, Michelle Lakomy, shefi i Sektorit Politik dhe i Ngarkuar me punë në Delegacionin e BE në Tiranë, Alexis Hupin si dhe anëtarë të Kabinetit të Presidentit të Republikës.

Ditën e djeshme, pas intervistimit të saj, KED dërgoi në presidencë emrin e Bejtjes si anëtarja e radhës së Kushtetuese dhe Meta nuk hezitoi për ta dekretuar.

Me emërimin e Bejtjes, Gjykata Kushtetuese siguron anëtarin e shtatë. Ajo ishte e vetmja në garë për vendin e lirë që u la nga Besnik Muçi.

Pas plotësimit të vakancës për anëtarin e 7, do të priten edhe emrat e propozuar nga Gjykata e Lartë, për të plotësuar të gjithë Gjykatën Kushtetuese. Gjykata Kushtetuese përbëhet nga 9 anëtarë dhe gjyqtarët qëndrojnë në detyrë për 9 vjet, pa të drejtë riemërimi.

Postime të ngjashme

Ori Nebiaj kandidate për deputete në listat e PD

T E

Berisha: Nga listat e PD-së pres fitoren e thellë të zgjedhjeve

T E

U largua nga PS, e fundit në listën e LSI ish-drejtoresha e tatimeve

T E

Jep dorëheqjen nënkryetari i bashkisë së Durrësit, Florian Tahiri/ Kandidat i PDIU-së më 25 prill

S.B.

8 Marsi, Veliaj: Gratë mbështesin punët e mira; Ne kandidojmë Luljetën dhe Najadën, ata Saliun dhe Flamur Nokën

S.B.

Meta ktheu kontratën për koncesionin e Rinasit/ Kuvendi ja rrëzon me 84 vota

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...