Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni Rekomanduar TOP LAJM

Bexheti: Bujari bënë avokatin e historisë maqedonase, ndërsa në librat shkollor fyen shqiptarët

Shkup, 12 shkurt – Gabimet trashanike nëpër librat shkollor ku fyen shqiptarët, kanë shfaqur reagime të shumta në mesin e qytetarëve, por jo vetëm ato tanimë janë bërë edhe pjesë e debatit politik mes pushtetit dhe opozitës, shkruan Zhurnal.mk

Duke ironizuar me vizitën e shefit të diplomacisë Bujar Osmani në Sofje për gjetjen e një zgjidhje për kontestin mes Maqedonisë dhe Bullagrisë, zëdhënësi i opozitares Aleanca për Shqiptarët (ASH), Flakron Bexheti i ka sygjeruar të parit të diplomacisë që të merret pak më tepër me korrigjimin e librave ku fyen shqiptarët në Maqedoni, sesa të merret me kontestin maqedonaso-bullgar.

“Bujar Osmani korrigjo ose tërhiqi tekstet ku fyen shqiptarët mandej merru me tekstet maqedonase ku bulgarët quhen fashist! Pra, Bujar Osmani dhe partia e tij kanë lejuar që në tekstet shkollore shqiptarëve tu mvishet nje e pavërtete historike, ndërsa në anën tjetër mundohet ta bëjë avokatin e historisë maqedonase ose bëhet arbitër i interpretimit të historisë”, deklaroi për Zhurnal, Bexheti. (Zhurnal.mk)

Postime të ngjashme

Vetëm 35% e të punësuarve në Maqedoni marrin paga mbi mesataren

D V

Moti për ditët në vijim në Maqedoni

D V

Xhambaski: Nëse respektohen “vijat e kuqe”, komisioni maqedono-bullgar nuk do të mund të funksionojë

D V

OBRM-PDUKM: Mini-Shengeni nuk është një alternativë e BE -së

D V

Priten variante të ndryshme të Covid-19! Mund të rekomandohet marrja e dozës së tretë e vaksinës

D V

Edhe katër të rinj arrestohen pasi kapen me marihuanë!

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...