Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Biden iu drejtohet të gjithëve që punuan për vaksinën Pfizer: Faleminderit që na dhatë një arsye për shpresë

Presidenti i zgjedhur amerikan, Joe Biden ka mirëpritur “lajmin e shkëlqyeshëm” se një vaksinë kundër COVID-19 e zhvilluar nga Pfizer dhe BioNTech ishte 90 për qind efektive, sipas analizës paraprake.

“Unë i përgëzoj gratë dhe burrat e shkëlqyer që ndihmuan në krijimin e këtij përparimi dhe për të na dhënë një arsye për shpresë”, shkruan në deklaratën e demokratit.

Gjithashtu pohoi se kjo nuk do të thotë se i ka ardhur fundi pandemisë pasi jemi edhe disa muaj larg saj.

“Në të njëjtën kohë, është gjithashtu e rëndësishme të kuptohet se fundi i betejës kundër COVID-19 është akoma me muaj larg,” shtoi ai.

Biden, ndërkohë, theksoi rëndësinë e vazhdueshme të vesndosjes së maskave në fytyrë, distancës sociale dhe zbatimin e masave të tjera.

Ndryshe, Biden tashmë ka krijuar task forcën për luftimin e pandemisë, ku përfshihen shkencëtarë dhje mjek, por në këtë listë nuk gjendet, Anthony Fauci, infektologu kryesor i SHBA-së.

Postime të ngjashme

Pluhur i dyshuar i rrezikshëm në zyrën e kryeministrit belg

S.B.

Mision i madh shpëtimi në brigjet e Bali-t

S.B.

Rusia urdhëron ushtarët të kthehen në baza pas stërvitjeve afër Ukrainës

S.B.

Suedia shtyn planin për lehtësimin e masave kundër COVID-19

S.B.

Gjermania parashikon blerjen e 30 milionë dozave të Sputnik V

S.B.

SHBA, miratohet projektligji që kufizon shitjen e armëve ndaj Arabisë S.

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...