Biden, liderëve afganë: Duhet të vendosni për fatin e shtetit tuaj

Presidenti amerikan Joe Biden, u ka bërë thirrje afganëve që të vendosin për të ardhmen e vendit të tyre, pas takimit që ka zhvilluar me presidentin afgan Ashraf Ghani dhe udhëheqësin e Këshillit të Lartë shtetëror për Pajtim Kombëtar, Abdullah Abdullah.

 

Biden i ka konsideruar liderët afganë “dy miq të vjetër”, teksa i ka pritur në Shtëpinë e Bardhë më 25 qershor dhe ka thënë se mbështetja amerikane për Afganistanin nuk merr fund, pavarësisht pse forcat ndërkombëtare janë duke u larguar pas gati dy dekadave luftë.

Duke folur nga Shtëpia e Bardhë, ulur afër Bidenit, Ghani ka thënë se respekton vendimin e presidentit amerikan për të tërhequr trupat amerikane.

Sipas tij, ky vendim e ka bërë secilin që të “rikalkulojë dhe rikonsiderojë situatën”.

Biden, në anën tjetër, ka thënë se “dhuna e pakuptimtë” që vazhdon të plagosë shtetin, duhet të ndalet, duke shtuar se Shtetet e Bashkuara do të bëjnë më të mirën “për të parë që autoritetet afganë kanë pajisjet që u duhen”.

Talibanët kanë fituar kontrollin e dhjetëra distrikteve nga forcat qeveritare në javët e fundit.

Zyrtarët afganë kanë thënë për Radion Evropa e Lirë se janë duke u zhvilluar luftime të aspra, pas nisjes së ofensivës nga forcat e sigurisë.

Ghani ka thënë se forcat afgane të sigurisë kanë rikthyer kontrollin e gjashtë distrikteve më 25 qershor.

Duke folur para gazetarëve, pas takimit me Bidenin, Ghani ka thënë se puna e Kabulit është që “të menaxhojë pasojat”.

Forcat e udhëhequra nga Shtetet e Bashkuara kanë rrëzuar talibanët nga pushteti në tetor të vitit 2001.

Talibanët kanë qenë duke strehuar atëbotë Osama Bin Laden dhe figura tjera të Al-Kaidës, të lidhura me sulmet e 11 shtatorit të po atij viti në Shtetet e Bashkaura.

Presidenti amerikan Joe Biden ka thënë se tërheqja amerikane tani është e arsyeshme, pasi forcat amerikane janë siguruar që Afganistani nuk do të bëhet më bazë për xhihadistë të huaj që të kryejnë komplote kundër Perëndimit.

Related posts

Biden shfuqizon ndalesën për TikTok në SHBA

Redaksia

Kim Jong-un refuzon 2 milionë vaksina AstraZeneca

N E

Kalifornia ende nën flakë

Redaksia

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More