Biden në OKB flet rreth marrëdhënieve me Australinë – injoron “zemërimin” e Francës

Presidenti amerikan, Joe Biden u takua me kryeministrin australian, Scott Morrison të martën në periferi të Kombeve të Bashkuara.

Të dy udhëheqësit shpallën marrëdhënien SHBA-Australi vetëm disa ditë pasi njoftimi i partneritetit të tyre të ri shkaktoi zemërimin e Francës.

“Shtetet e Bashkuara nuk kanë aleat më të afërt ose më të besueshëm se Australia. Kombet tona kanë qëndruar së bashku për një kohë të gjatë, të gjatë, dhe ne mund të mbështetemi tek njëri-tjetri, dhe kjo është vërtet siguruese. Dhe ne jemi mirënjohës për partneritetin tonë dhe atë që kemi arritur së bashku gjatë 70 viteve”, tha Biden ndërsa filloi takimin, duke e quajtur Morrison një” mik “.

Ai tha se ata do të diskutonin për një Indo-Paqësor të lirë dhe të hapur, biseda që do të vazhdojnë me takimin e udhëheqësve të parë personalisht Quad të premten në Shtëpinë e Bardhë me udhëheqës nga India dhe Japonia, raporton cnn.

Biden tha se Australia po punon “në hap të mbyllur” me SHBA në sfidat përfshirë COVID-19, ndryshimet klimatike dhe mbrojtjen e demokracisë, duke përsëritur pikëpamjen e tij se bota është në një “pikë përthyerjeje”.

Morrison falënderoi Bidenin për udhëheqjen e tij dhe mbrojti partneritetin SHBA-Australi, duke thënë se të dy kombet kanë qëndruar gjithmonë së bashku për të ndjekur lirinë.

“Pra, zoti President, dua t’ju falënderoj për udhëheqjen tuaj dhe përqendrimin tuaj në rajonin Indo-Paqësor. Nuk ka dyshim – e kuptoni”, tha Morrison.

Biden i tha Morrison se të dy kishin “shumë punë për të bërë” ndërsa përfundoi spërkatja. Ai nuk iu përgjigj pyetjeve të bërtitura. 

Related posts

NATO përgjysmon misionin e Rusisë në aleancë

D V

Çekia arreston një rus që kërkohet nga Ukraina

D V

Shkon në 180 numri i viktimave nga përmbytjet në Evropën Perëndimore

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More