Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Biden: Nuk ndëshkojmë askënd me rritjen e taksave

Ne nuk duam të ndëshkojmë askënd duke rritur taksat edhe pse jam lodhur duke parë njerëz në vështirësi, deklaroi presidenti amerikan, Joe Biden, i cili ka ndërmarrë një plan prej 1,9 miliardë dollarësh për përmirësimin e infrastrukturës së vendit.

Duke iu përgjigjur kritikave të bëra planit të tij për të rritur barrën e taksave për më të pasurit për të financuar punimet e infrastrukturës dhe për të ndihmuar familjet amerikane Biden ka vendosur të marrë këtë akt, duke taksuar më shumë ata që fitojnë më shumë.

Biden atëherë tha se ishte i gatshëm të negocionte mbi normën që sipas planit duhet të rritet nga 21% në 28% për kompanitë e mëdha, edhe pse kjo e fundit ka shkaktuar pakënaqësi te shtresat e pasura. /atsh

Postime të ngjashme

Shtrejtohen produktet buqësore në SHBA

N E

Ulet numri i të infektuarve dhe viktimave me Kovid-19 në Itali

N E

Irak goditet baza që strehonte kontraktorë amerikanë

N E

Dalja e trenit nga shinat në Egjipt shkakton tetë viktima dhe dhjetra të plagosur

N E

SHBA: Rusia se “do të përballet me pasoja” nëse kritiku Aleksei Navalni vdes në burg

N E

Protestuesit në Pakistan marrin peng shtatë oficer policie

N E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...