Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Biden premton bashkimin e 545 fëmijëve emigrantë me familjet e tyre

Zhurnal Ads

I nominuari demokrat, Joe Biden ka premtuar se nëse zgjidhet president, do të nënshkruajë një urdhër ekzekutiv për të formuar një task forcë që do të përqendrohet në ribashkimin e 545 fëmijëve emigrantë me familjet e tyre.

Premtimi u diskutua në një reklamë dixhitale, fushata ka filluar të transmetohet në Arizona, Florida, Karolina e Veriut, Pensilvania dhe Nevada, tha një zyrtar i fushatës Biden, raporton CNN.

“Në ditën e parë si president, Joe Biden do të lëshojë një urdhër ekzekutiv duke krijuar një task forcë federale për t’i bashkuar këta fëmijë me prindërit e tyre”, thotë narratori.

Ndërkohë, avokatët nuk kanë qenë në gjendje të arrijnë prindërit e 545 fëmijëve, të cilët ishin ndarë nga familjet e tyre nga zyrtarët e kufirit të SHBA-së midis 2017 dhe 2018, sipas një gjykate që paraqiti javën e kaluar.

Qindra prindër gjithashtu mund të jenë dëbuar pa fëmijët e tyre. Regjistrimi nga Departamenti i Drejtësisë dhe Unioni Amerikan i Lirive Civile është pjesë e një përpjekjeje të vazhdueshme për të identifikuar dhe ribashkuar familjet e ndara nga administrata e Donald Trump, më shumë se dy vjet pasi u krijua politika “tolerancë zero”.

Ndërsa një urdhër i gjykatës federale detyroi ribashkimin e shumë prej atyre familjeve, një raport shpërthyes i mbikëqyrësit të qeverisë i lëshuar vitin e kaluar zbuloi se mund të kishte mijëra të tjerë që nuk ishin pranuar më parë nga zyrtarët.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Kohë pandemie/ Rusia regjistron mbi 24 mijë raste të reja me COVID-19

S.B.

COVID-19, nga e marta të gjitha baret do të detyrohen të mbyllen në Paris

admin

Rinumërimi i kërkuar nga Trump, rrit avantazhin e Biden

T E

Koalicioni i Maduros fiton zgjedhjet në Venezuelë

S.B.

Irani duhet të mbajë përgjegjësi për rrëzimin e aeroplanit

S.B.

Vendimet që pritet të merr Biden, në ditën e parë të tij në Shtëpinë e Bardhë

S.B.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...