Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Biden rishikon marrëveshjen Nord Stream

Presidenti i SHBA, Joe Biden, e konsideron tubacionin e gazit Nord Stream 2 një “marrëveshje të keqe për Evropën”.

Gazsjellësi që shkon përmes detit midis Rusisë dhe Gjermanisë ka qenë prej kohësh i diskutueshëm. Projekti drejtohet nga kompania shtetërore ruse e energjisë Gazprom, njofton Hbl, transmeotn RTKLive.

Sipas agjencisë së lajmeve, mund të jetë e rëndësishme me më shumë sanksione kundër kompanive që mbështesin punën e Gazprom.

Kjo përfshin kompanitë që instalojnë tuba në shtratin e detit.

Të dy administratat Obama dhe Trump ishin kundër Nord Stream 2, sepse forcon pozicionin e Rusisë në tregun e energjisë dhe ndikimin politik të Rusisë mbi Evropën.

“Administrata dhe presidenti vazhdojnë të jenë të mendimit se Nord Stream 2 është një marrëveshje e keqe për Evropën. Ne do të rishikojmë sanksionet,” tha sekretari i shtypit i Shtëpisë së Bardhë Jen Psaki.

Postime të ngjashme

Britania heq karantinën për të vaksinuarit nga SHBA-ja dhe BE-ja

D V

Policia në Berlin ndalon mbajtjen e dy protestave për koronavirus

D V

Biden mbështet synimin e bjellorusëve për demokraci pas takimit me Tsikhanouskayan

D V

Franca do të kërkojë pasaportën shëndetësore nëpër kafiteri nga 9 gushti

D V

Zyra e Prokurorit në Bosnje inicion rastet e para nën Ligjin për mohim të gjenocidit

D V

Tokio regjistron rekord të rasteve me koronavirus

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...