Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Biden tërhiqet nga vendimi për kapacitetin e pranimit të refugjatëve

Presidenti amerikan Joe Biden ka kthyer mbrapsht një vendim për refugjatët, disa orë pas nënshkrimit të një urdhri që kufizonte në 15,000 numrin e refugjatëve të pranuar këtë vit në Shtetet e Bashkuara.

Kjo shifër, e përcaktuar nga paraardhësi i tij Donald Trump, është konsideruar ndër më të ulëtat në historinë amerikane.

Vendimi është kritikuar shpejt pasi Biden ka nënshkruar urdhrin më 16 prill, dhe më vonë gjatë së premtes, zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë Jen Psaki ka publikuar një deklaratë, duke thënë se njoftimi origjinal ka qenë “subjekt i disa paqartësive”, dhe se Biden pritet të rrisë kapacitetin e pranimit të refugjatëve deri më 15 maj, ndonëse nuk ka treguar për sa.

Megjithatë në deklaratë është përmendur se synimi fillestar i Bidenit për pranim të 62,500 refugjatëve duket se nuk është i mundshëm “për shkak të programit problematik të pranimit të refugjatëve që kemi trashëguar”.

Psaki ka thënë se Biden ka bërë thirrje për veprim të menjëhershëm për përmbysje të politikave të Trumpit, që kanë ndaluar hyrjen e refugjatëve në disa rajone, dhe të mundësojë fluturimet nga të njëjtat brenda ditësh.

Ajo ka thënë se në urdhrin e Bidenit është përcaktuar një gjë e tillë.

Përveç këtij vendimi, është thënë se më shumë refugjatëve nga Afrika, Lindja e Mesme dhe Amerika Qendrore do t’iu mundësohet hyrja, si dhe do të hiqen kufizimet për banorët e Somalisë, Sirisë dhe Jemenit.

Biden ka marrë këto vendime teksa përballet me presion politik për numrin e madh të migrantëve të pashoqëruar në kufirin mes Shteteve të Bashkuara dhe Meksikës.

Republikanët kanë fajësuar Bidenin për situatën në kufi, duke thënë se veprimet e tij për përmbysje të politikave të Trumpit, kanë shkaktuar këtë situatë.

Psaki ka pranuar se situata në kufi ka qenë “faktor” se pse Biden ka marrë vendim për numrin e refugjatëve, ndonëse disa migrantë në kufi nuk përfshihen në programin e refugjatëve.

Sipas programit për pranim të refugjatëve, autoritetet amerikane i analizojnë mirë aplikacionet para se të mundësojë hyrjen e aplikuesve në Shtetet e Bashkuara.

Migrantët, në anën tjetër, aplikojnë për azil pasi ta kalojnë kufirin.

Postime të ngjashme

65 palesinezë dhe gjashtë izraelitë të vdekur nga konflikti katër ditorë në Gaza

N E

Në 24 orët e fundit Meksika ka regjistruar 267 viktima nga Kovid-19

N E

Spanja pret rreth 45 milionë turistë të huaj këtë vit

N E

Lehtësohen masat kufizuese, Greqi do të lejohen dasmat dhe pagëzimet, por me disa rregulla specifike

N E

Këshilli i Sigurimit i OKB-së zhvilloi takimin urgjent për situatën në Jerusalem

N E

Bullgaria me qeveri tranzitore deri në zgjedhjet e parakohshme në korrik

N E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...