Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Biden zgjedh Sekretarin e Shtetit/ Trump: Shpresoj që gjykatat të tregojnë guxim

Presidenti i zgjedhur Joe Biden pritet t’i besojë një nga postet  më të rëndësishme të shtëpisë së bardhë, atë të sekretarit të shtetit, diplomatit amerikan Antoni Blinken. Ky i fundit ka shërbyer si zëvendës sekretar dhe si zëvendës këshilltar i sigurisë kombëtare në administratën Obama.

Sipas mediave amerikane Biden gjithashtu pritet të emërojë një ndihmës tjetër të ngushtë, Jake Sullivan, si këshilltar të sigurisë kombëtare, i cili po ashtu ka qene ne administratën e Obamës si Zëvendës Asistent i Presidentit.

Por ndërsa Biden vijon punën me përzgjedhjen e stafit presidenti Donald Trump  ka kërkuar të pritet rezultati përfundimtar i zgjedhjeve.

DONALD TRUMP

PRESIDENT I SHBA-së

Pse Joe Biden po formon kaq shpejt një kabinet kur hetuesit e mi kanë gjetur qindra mijëra vota mashtruese, të mjaftueshme për të ndryshuar rezultatin ne të paktën katër Shtete,  të cilat janë të mjaftueshme për të fituar zgjedhjet? Shpresojmë që gjykatat të kenë  guxim për të bërë atë që duhet!

Kreu i shtëpisë së bardhe duket se nuk ka ndërmend të dorëzohet dhe ka ngritur një sërë padish për manipulim të votave në disa shtete. Disa nga çështjet që Donald Trump ka çuar në gjykatë janë rrëzuar pasi nuk janë gjetur fakte të qëndrueshme për vjedhjen e votave.

Postime të ngjashme

Gjermania tërheq një togë nga misioni i NATO-s në Lituani

Dafina Vidishiqi

Dhjetëra policë gjermanë plagosen pas një beteje të ashpër me disa qytetarë

Dafina Vidishiqi

Erdogan do të pësonte humbje, do të fitonte opozita e bashkuar – nëse zgjedhjet do të mbaheshin të dielën

Dafina Vidishiqi

Putin dakordohet me Biden për rifillimin e bisedimeve mbi kontrollin e armëve

Dafina Vidishiqi

Biden flet pas takimit me Putinin: Unë bëra atë që erdha të bëj

Dafina Vidishiqi

Borrell: Qeveria ruse dëshiron të destabilizojë Bashkimin Evropian dhe anëtarët e tij

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...