Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Bideni e akuzon Departamentin e Mbrojtjes për pengim të tranzicionit

Presidenti i zgjedhur i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, e ka akuzuar Departamentin e Mbrojtjes për papërgjegjësi për dështimit që t’i ofrojë ekipit të tij të dhëna që i nevojiten për tranzicionin e pushtetit.

Ai tha se ekipi i tij është përballur me pengesa nga udhëheqësia politike. Presidneti i ri gjithashtu tha se agjencitë e rëndësishme të sigurisë kanë pësuar dëm shumë të madh gjatë kohës së pushtetit të Trumpit.

Bideni do ta fillojë punën në Shtëpinë e Bardhë nga 20 janari, por Trumpi ka refuzuar që të dorëzohet. Disa javë pas zgjedhjeve të 3 nëntorit, Bidenit nuk i janë ofruar të dhënat e inteligjencës, që është veprim rutinor gjatë ndërrimit të pushtetit.

Gjatë një fjalimi që e publikoi në rrjete sociale, Bideni tha se ekipi i tij  është duke u përballur me “bllokada në rrugë” në Departamentin e Mbrojtjes dhe në Zyrën për Menaxhimin e Buxhetit, shkruan BBC.

Postime të ngjashme

Republika Çeke: Kina ka miratuar kërkesën për ofrimin e vaksinave COVID-19

R Zh

Vizita historike në Irak, Papa Françesku dhe kleriku shiit diskutojnë sigurinë e të krishterëve

T E

Aksident i rëndë me autobus në Poloni, gjashtë të vdekur

S.B.

Një i vdekur në protestat në Senegal kundër arrestimit të liderit opozitar

T E

A janë prekur më fort nga koronavirusi emigrantët në Gjermani?

T E

Moldavia bëhet vendi i parë evropian që merr vaksinat Covid-19 sipas skemës COVAX

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...