Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

Bideni pezullon veprimet e Trumpit ndaj TikTokut dhe WeChatit

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, ka pezulluar veprimet ligjore kundër TikTok dhe WeChat, të cilat mund të ndaloheshin në territorin e SHBA-së.

Ish-presidenti, Donald Trump, kishte kërkuar ndalimin e dy aplikacioneve, duke pretenduar se ato ishin një kërcënim i sigurisë kombëtare.

Të dy kompanitë kishin ndërmarrë veprime ligjore kundër ndalimeve të propozuara, njofton BBC.

Administrata e re tani ka kërkuar një “pezullim” të procedurave ndërsa rishikon nëse aplikacionet paraqesin vërtet një kërcënim.

Aplikacioni për mesazhe, WeChat, ka më shumë se një miliard përdorues në të gjithë botën, por sipas këtij rrjeti social, SHBA-ja sjell vetëm 2% të të ardhurave të saj.

Aplikacioni për shpërndarjen e videove, TikTok, ka rreth 800 milionë përdorues në të gjithë botën, nga të cilët 100 milionë janë brenda Amerikës.

Postime të ngjashme

Arrin një videolojë e re – personazhi kryesor është një mace e braktisur

D V

Kindles më të vjetër mund të humbasin lidhjen me internet

D V

Moduli i shkencës ruse destabilizoi Stacionin Hapësinor Ndërkombëtar

D V

Snapdragon 898 do të jetë çipi i ardhshëm kryesor

D V

Elon Musk i kërkoi Tim Cook ta bënte CEO të Apple, pretendon libri i ri

D V

Elon Musk zbulon se sa Bitcoin posedon Tesla

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...