Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Bien rastet me koronavirus në Indi; OBSH thotë se s’po bëhen teste

India raportoi të hënën më pak të infektuar me koronavirus, por numri ditor i viktimave mbetet mbi 4,000.

Ministria e Shëndetësisë e këtij vendi tha se në 24 orët e fundit ka regjistruar 281,386 raste të reja dhe 4,106 viktima.

Kjo është hera e parë qysh më 21 prill që numri i të infektuarve në një ditë bie nën 300,000.

India, tash e sa javë, është vendi më i goditur në botë nga pandemia.

Shtetet e Bashkuara, Mbretëria e Bashkuar dhe vende të tjera kanë dërguar disa kontingjente me ndihma atje.

Spitalet vazhdojnë të jenë të mbingarkuara, ndërsa mortet dhe krematoriumet nuk arrijnë të djegin trupat e grumbulluar.

Fotografitë dhe imazhet televizive kanë treguar njerëz duke i djegur viktimat në vend-parkime makinash.

Ekspertë të Organizatës Botërore të Shëndetësisë thanë se të dhënat për rënie të numrit të të infektuarve, mund të mos jenë të besueshme, për shkak të mungesës së testimeve në zonat rurale.

“Ka shumë pjesë të vendit, të cilat nuk e kanë përjetuar ende kulmin”, tha Soumya Swaminathan, eksperte në OBSH.

Ajo po ashtu vuri në dukje shkallën “shumë të lartë” të pozitivitetit kombëtar: rreth 20% e testeve të kryera.

“Testimi është akoma joadekuat në një numër të madh shtetesh”, tha Swaminathan.

Me ritmin aktual të pandemisë, numri i përgjithshëm i të infektuarve në Indi pritet të kalojë shifrën 25 milionë në dy ditët e ardhshme.

Numri aktual i viktimave atje është 274,390.

Postime të ngjashme

Merkeli për dozë të dytë mori një vaksinë tjetër, jo AstraZeneca-n

Bekim Laçi

Hong Kong: Nis gjyqi i parë nën Ligjin e ri për siguri kombëtare

Bekim Laçi

Republikanët në SHBA bllokojnë projektligjin për reforma zgjedhore

Bekim Laçi

Miliona persona u kthyen në milionerë gjatë pandemisë

Bekim Laçi

Polici amerikan nuk ndahet së qari pasi u detyrua ta vrasë 19-vjeçaren – familja “ia fal gjakun”

Dafina Vidishiqi

Fauci: Varianti Indian, kërcënimi më i madh në luftën kundër Covid-19

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...