Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

BIK: Sulmi në Nicë, akt i neveritshëm dhe terrorist

Zhurnal Ads

Bashkësia Islame e Kosovës e dënoi sulmin e së enjtes në Nicë të Francës, duke e cilësuar si “akt të neveritshëm” dhe “terrorist”, që ka për qëllim “frikësimin dhe atakimin e vlerave humane e njerëzore”.

“Bashkëndjejmë dhimbjen me familjarët e viktimave dhe popullin francez. Marrja e jetës së njeriut si dhe atakimi i objekteve fetare janë veprime që bien ndesh me parimet e feve dhe mësimet e pejgamberëve”, thuhet në reagimin e Bashkësisë Islame të Kosovës.

Një shtetas tunizian vrau të enjten tre persona në bazilikën Notre-Dame të Nicës.

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, e cilësoi incidentin si “sulm terrorist islamist”.

Sulmuesi u qëllua nga policia dhe ndodhet në gjendje kritike për jetën.

Dy nga viktimat vdiqën brenda kishës: një grua 60-vjeçare, që iu pre koka, dhe një 55-vjeçar, që iu pre fyti.

Një grua tjetër, 44 vjeçe, arriti të ikë në një kafene pranë, pasi u godit disa herë me thikë, por vdiq më vonë.

“Fetë nuk kanë për qëllim përplasjet, dhunën e tmerret, por kanë për qëllim udhëzimin dhe fisnikërimin e popujve dhe shoqërive tona”, tha Bashkësia e Islame e Kosovës.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

​Zemaj sot raporton për menaxhimin me pandeminë COVID-19

S.B.

Besa Shahini lë ministrinë ditën e parë të shkollës, Rama e përcjell me kafe turke

admin

Kurti injoron ftesën e Hoxhajt për debat televiziv, thotë se kjo garë është mes partive të vjetra për vendin e dytë

S.B.

Largohen pesë asamblistë nga LDK-ja, shkojnë me Vjosa Osmanin

T E

Osmani e Gashi dënohen me nga tre vjet burgim për shpërdorim të Fondit të 3-përqindëshit

S.B.

Merret vendimi: Shkollat në Kosovë hapen më 14 shtator

admin
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...