Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Bilalli: Në vend që ne t’i vendosnim veto, tani Bullgaria na bllokon neve

Shkup, 20 nëntor, zhurnal.mk – Profesori Mersel Bilalli thekson se Maqedonia është vetë fajtore që lejoi të bllokojë në rrugën integruese për shkak se vendi lëshoi mundësinë që të jetë anëtare nga vitin 1999.

“Bullgarët nuk na janë fajtor. Derisa ne lejojmë që 30 vjet të vjedhim shtëpinë tonë, bëjmë vjedhje të së mirës publike, vazhdomë me padituri dhe shkelim profesionalizmin. Kur ne shkelim mbi të ardhmen e fëmijëve tanë, të cilëve çdo vend në botë u duket më mirë se në vendin e tyre, për çka janë fajtor bullgarët këtu të cilët në vitin 1990 merrnin rrogë vetëm 70 marka kur tek ne ishte 700 marka… Të kishim një gram normalitet ne do t’u vendosnim veto bullgarëve dhe do të ishim në BE që nga viti 1999”, shkruan Bilalli në kolumën “Bullgarët nuk na janë fajtor”.

Bullgaria të martën në Këshillin e ministrave nuk e miratoi kornizën e bisedimeve me të cilën do të caktohej datë për konferencën ndërqeveritare me BE./

Postime të ngjashme

Takimi i dytë i Osmanit dhe Stoevit në Antalia

Dafina Vidishiqi

PDSH me Sadi Bexhetin synon fitoren në Tetovë

Dafina Vidishiqi

Komuna e Jegunovcës pa menaxhim me mbeturinat, në hyrje të fshatrave ju “mirëpresin” deponitë e egra

Dafina Vidishiqi

ESHS-Maqedoni: Vitin e kaluar kanë vdekur 25.775 persona, 10.9 përqind prej tyre nga coronavirusi

Dafina Vidishiqi

Prizreni dhe Tetova do të lidhen me tunel!

Dafina Vidishiqi

BE heq zyrtarisht kufizimet për qytetarët e Maqedonisë e Veriut (VIDEO)

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...