Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Bilanci i Kosovës/ Një i vdekur dhe 284 raste të reja me COVID-19 gjatë 24 orëve të fundit

Zhurnal Ads

Një i vdekur dhe 284 raste të reja me COVID-19 janë shënuar gjatë 24 orëve të fundit, bëhet e ditur nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK).

Me më shumë raste është komuna e Prishtinës me 117 persona pozitivë.

Njoftimi i plotë i IKSHPK-së:

72 TË SHËRUAR DHE 284 RASTE ME COVID-19!

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.058 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 284 raste pozitive. Brenda 24 orëve është raportuar një rast i vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv (1 rast Klinika e Kardiologjisë, QKUK).

Numri total i rasteve pozitive është 18.910 raste nga 91.098 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 674 raste të vdekjes. Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 72 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 15.367 raste, kurse numri i rasteve aktive është 2.869.

Rastet pozitive janë nga komuna Prishtinë 117 raste, komuna Gjakovë 28 raste, komuna Ferizaj 19 raste, komuna Fushë Kosovë 19 raste, komuna Podujevë 18 raste, komuna Pejë 12 raste, komuna Vushtrri 11 raste, komuna Drenas 8 raste, komuna Mitrovicë 7 raste, komuna Shtime 6 raste, komuna Obiliq 5 raste, komuna Prizren 5 raste, komuna Junik 4 raste, komuna Skenderaj 4 raste, komuna Kamenicë 3 raste, komuna Rahovec 3 raste, komuna Suharekë 3 raste, komuna Deçan 2 raste, komuna Gjilan 2 raste, komuna Klinë 2 raste, komuna Lipjan 2 raste dhe me nga një rast komunat Graçanicë, Han i Elezit, Istog dhe Malishevë.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Limaj: Kosova të demonstrojë pjekuri për të arritur njohje nga Serbia

admin

Lehtësohen disa masa anti-COVID nëpër burgje

admin

Instituti Hidrometeorologjik paralajmëron vërshime në Kosovë

S.B.

Rama: Ambicia jonë është heqja e kufirit Kosovë-Shqipëri

admin

Hoti takohet me delegacionin amerikan të Energjisë – flasin për Ujmanin

admin

​Zemaj për COVID-19: Dimri nuk guxon të na gjejë të papërgatitur

admin
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...