Agjencia Zhurnal.mk
Shqipëri

BILD: Merkel inkurajon Ramën për rolin e ndërmjetësit

Zhurnal Ads

Gazeta gjermane “Bild”, në një shkrim të shkurtër të publikuar, shkruan se ka qenë kancelarja gjermane Angela Merkel ajo që inkurajoi kryeministrin Edi Rama për rolin e ndërmjetësimit mes Turqisë dhe Greqisë.

“Bild” thekson se kreu i qeverisë shqiptare do të jetë ndërmjetësuesi i takimit Turqi-Greqi për të normalizuar marrëdhëniet mes tyre, pas konflikteve për ishujt në Detin Egje dhe tensionet për hidrokarburet në Mesdheun Lindor. Në shkrimin e botuar, BILD e konsideron Ramën “ndërtues të urave të komunikimit”.

“Kancelarja e inkurajoi atë personalisht. Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, po përpiqet të mbledhë krerët e shtetit të Turqisë dhe Greqisë në një tryezë. Historiku: mosmarrëveshja për ishujt në Detin Egje, e cila kohët e fundit ishte përshkallëzuar”, shkruan “Bild”.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Opozita dorëzon draftin në Këshillin Politik: Lista 100% të hapura, të ruhen koalicionet

admin

Pronari e kishte parkuar para banesës, pranga hajdutit të makinës në Lushnjë

S.B.

Ministrja Balluku: Rihapet gara për Aeroportin Ndërkombëtar të Vlorës

S.B.

Kushi: Viti 2021 fillon mbarë me rritjen e pagës së mësuesve prej 15%

S.B.

“Ka dëshmitarë që e panë policin duke e rrahur”/ Babai i 25-vjeçarit Rasha: Nëse ai ka qenë me armë unë…

S.B.

Erdhi 24 vite më parë me “duar në xhepa”, sot kampioni sirian ka dy gra dhe gjithçka në Shqipëri (Video)

T E
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...