Agjencia Zhurnal.mk
Shëndetësi

“BioNTech” e dërgon vaksinën e saj të parë kundër kancerit në fazën e dytë

BNT111 është kandidati kryesor i produktit nga platforma FixVac e BioNTech dhe bazohet në një kombinim të katër antigjeneve të koduara nga mRNA, të shoqëruara nga tumori – NY-ESO-1, MAGE-A3, tirosinase dhe TPTE, që janë krijuar për të stimuluar një imunitet përgjigje kundër një kanceri, shkruan Pharmaphorum.

“Ne nuk duhet të harrojmë se kanceri është gjithashtu një kërcënim global për shëndetin, madje edhe më keq se pandemia aktuale”, tha Lemzlem Türeci, bashkëthemelues dhe zyrtar kryesor mjekësor i BioNTech.

Vaksina ka treguar tashmë prova të sigurisë dhe efikasitetit paraprak në fazën e parë, e cila përfshinte pacientë me melanomë të trajtuar më parë me frenues PD-1/PD-L1.

Postime të ngjashme

Njihuni me zgjidhjet më të shpejta kur ju djeg kandili i detit

D V

Ky aktivitet argëtues zvogëlon rrezikun e vdekshmërisë tek të rriturit e moshuar me 35 për qind

D V

Shenjat fillestare të sklerozës

D V

Mjekja paralajmëron të mos merrni aspirinë pa recetë mjekësore – mund të lindin komplikime serioze

D V

Truri është në gjendje të formojë lidhje të reja midis qelizave të veta

D V

Reagimi i organizmit tonë kur nuk jemi aktivë sa duhet

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...