Bisedimet në Parlament për Rregulloren e Punës brenda procesit “Jean Monnet”

Shkup, 10 shtator – Raportuesi i Parlamentit Evropian për Maqedoninë e Veriut, eurodeputeti Ilhan Cucuk dhe kolegët e tij Andreas Schieder dhe Marion Walsman u takuan sot në Parlament si pjesë e procesit “Jean Monnet”, me Presidentin e Parlamentit Talat Xhaferi, si dhe me koordinatorët e grupet parlamentare. Fokusi i bisedimeve, sipas MIA -s, është Rregullorja e Punës e Kuvendit.

 

Sipas informacioneve nga grupet parlamentare, u ra dakord që të mos shpallen bisedimet në kontekstin e situatës aktuale në vend dhe ditëve të zisë. Eurodeputetët ishin në Shkup kur u mor vendimi për tre ditë zie për tragjedinë në Tetovë me rekomandimin për anulimin e paraqitjeve publike, kështu që marrëveshja ishte që të mbaheshin takime, por jo paraqitje publike.

Kuçuk, Walsman dhe Marion pritet të takohen jo vetëm me Xhaferin, por edhe me nënkryetarët e Parlamentit Goran Misovski dhe Fadil Zendeli dhe me Sekretaren e Përgjithshme Cvetanka Ivanova, si dhe takime individuale me koordinatorët e grupeve parlamentare, Jovan Mitreski nga LSDM, Nikolla Mitçevski -PDMNE, Arber Ademi nga BDI, Skender Rexhepi nga koalicioni AA dhe Alternativa, Kastriot Rexhepi nga Besa, Dimitar Apasiev nga e majta dhe Menduh Thaçi nga PDSH. Kjo do të pasohet nga një takim i përbashkët ku do të marrin pjesë deputetë të tjerë.

Related posts

Përfundoi debati në ditën e dytë për ribalancin e Buxhetit

D V

Markovski: Fondi për Ballkanin Perëndimor aktor aktiv rajonal i fokusuar në ruajtjen e marrëdhënieve të mira fqinjësore dhe avancimin e bashkëpunimit

D V

Prej sot paraqitje për vaksinim edhe nëpër shtëpi

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More