Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

Bitcoin shënon përsëri vlerë rekorde

Valuta Bitcoin ka arritur vlerë rekorde të martën, duke shkuar në vlerën e 48.216 dollarëve për një njësi.

Vlera e kësaj valute është rritur për më shumë se dyfish gjatë dy muajve të fundit, pasi investitorët institucionalë po kërkojnë mënyra alternative për depozitimin e pasurisë.

Përpos Bitcoin-it, vlerë rekorde të martën në mëngjes shënoi edhe valuta rivale, Ethereum, duke shkuar në 1.784 dollarë për njësi, shkruan Reuters, transmeton Gazeta Express.

Vlera e aksioneve të kompanive që ofrojnë platforma tregtare për Bitcoin dhe teknologji për të “mihur” kriptovaluta, shënuan rritje në Kinë, Kore Jugore dhe Australi.

Besohet që në arritjen e rekordit të ri të vlerës së kriptovalutës Bitcoin ndikoi njoftimi i prodhuesit të veturave elektrike, Tesla, se ka blerë valuta në vlerë të 1.5 miliard dollarëve dhe se këtë kriptovalutë do ta bëjë mënyrë të zakonshme pagese për veturat që shet.

Shefi i kësaj kompanie, Elon Musk, për një kohë të gjatë i ka përkrahur kriptovalutat, por investimi në to erdhi si befasi.

Vetëm gjatë këtij viti, Bitcoin-it i është rritur vlera për 62 për qind, ndërsa vitin e kaluar rritja shkoi në 300 për qind.

Postime të ngjashme

Google së shpejti do të çaktivizohet në pajisjet më të vjetra të Androidit

D V

Ariana Grande po vjen me një seri koncertesh në Fortnite

D V

“Rrjedhin” fotografitë e orës së re të Samsungut – Galaxy Watch 4 Classic

D V

Së shpejti në treg Samsung Galaxy i ri – bëhet fjalë për AO3

D V

Xiaomi me version të ri të telefonit 9C Redmi, nga 32 dhe 64 GB sa i kishte më parë – tani do të jetë i disponueshëm me 128

D V

Nëse jeni në këtë grup, Google ka një porosi – ose telefoni juaj do të jetë i padobishëm

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...