Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

Bitcoini harxhon më shumë rrymë sesa shteti i Argjentinës

Bitcoin harxhon më shumë elektricitet se sa i gjithë shteti i Argjentinës, sipas një analize të nxjerre nga Universiteti i Cambridge.

“Miniera” për kriptovalutën është e etur për energji, duke përfshirë llogaritjet e rënda kompjuterike për të verifikuar transaksionet.

Studimi i Cambridge thotë që harxhohen 121.36 terawatt orë (TWh) për një vjet dhe kjo shifër e harxhimit të elektricitetit nga Bitcoin nuk ka gjasë të ulet nëse nuk bie vlera e monedhës.

Kritikat thonë që vendimi i kompanisë së veturës elektrike Tesla që të investojë shumë në Bitcoin dëmton imazhin e saj mjedisor.

Vlera e monedhës arriti në 48.000 dollarë këtë javë, duke ndjekur njoftimin e Teslas se ka investuar 1.5 miliardë dollarë në bitcoina dhe planifikon t’i pranojë ato si pagesë në të ardhmen.

Por rritja e çmimeve të Bitcoinit nënkupton që të vihen në punë shumë e më shumë makineri.

“Me të vërtet Bitcoin harxhon aq energji”, ka thënë studiuesi në Qendrën e Cambridge të Financave Altervative, Michel Rauchs për BBC. “Kjo nuk do të ndryshojë, vetëm nëse çmimi i Bitcoinit bie.”

Sipas matjeve, shpenzimet nga Bitcoin janë më të mëdha se të Argjentinës (121 TWH në vit), Holandës (108.8 TWh) dhe Emiratet Arabe (113.20 TWh) dhe gradualisht po zvarritet drejt Norvegjisë (122.20 TWh).

Sipas studimit sasia e energjisë elektrike e konsumuar çdo vit nga pajisjet shtëpiake gjithmonë të ndezura, por joaktive në SHBA, mund të furnizojë të gjithë rrjetin Bitcoin për një vit.

Postime të ngjashme

Google së shpejti do të çaktivizohet në pajisjet më të vjetra të Androidit

D V

Ariana Grande po vjen me një seri koncertesh në Fortnite

D V

“Rrjedhin” fotografitë e orës së re të Samsungut – Galaxy Watch 4 Classic

D V

Së shpejti në treg Samsung Galaxy i ri – bëhet fjalë për AO3

D V

Xiaomi me version të ri të telefonit 9C Redmi, nga 32 dhe 64 GB sa i kishte më parë – tani do të jetë i disponueshëm me 128

D V

Nëse jeni në këtë grup, Google ka një porosi – ose telefoni juaj do të jetë i padobishëm

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...