Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

Bitcoini vazhdon të arrijë maja të reja pas mbështetjes nga Tesla

Kriptovaluta Bitcoin vazhdon të arrijë rekorde. Pasi e kaloi për herë të parë javën e kaluar vlerën e 50 mijë dollarëve, të dielën, Bitcoini arriti një majë tjetër, duke e kaluar shifrën e 58 mijë dollarëve, shkruan BBC.

Kriptovaluta është rritur për më tepër se 90 për qind që nga fillimi i janarit, duke e çuar shifrën totale në treg në 1000 miliardë dollarë.

Ngritja e fundit është nxitur nga Tesla dhe kompanitë tjera të mëdha që kanë pranuar këtë kriptovalutë si formë pagese.

Mirëpo, Bitcoini ka histori të ngritjes së madhe dhe rënies drastike. Ka ndodhur në disa raste që kur u krijua në vitin 2009.

Bitcoini e nisi vitin me 28.900 dollarë. Kur e kaloi shifrën e 40 mijë dollarëve në fillim të janarit, filloi rënie më pas deri 30 mijë dollarë në fund të muajit. Mirëpo, më 16 shkurt për herë të parë e kaloi shifrën e 50 mijë dollarëve. Ka vazhduar të ngrihet dhe dje arriti shifrën e 58 mijë dollarëve.

Postime të ngjashme

Qeveria indiane vendos masa të rrepta ndaj rrjeteve sociale

S.B.

Gjithçka që dimë deri më tani për iPhone 13

S.B.

Sa është i mbrojtur telefoni juaj nga uji? Ja se çfarë duhet t’i kushtoni vëmendje

S.B.

Vivo S9 do të vijë me kamerë për Selfie me 44 megapiksel

S.B.

TikTok pajtohet të paguajë 92 milionë dollarë, akuzohet për shkelje ligjore me softuerin për njohje të fytyrës

S.B.

Vivo S9 do të vijë me kamerë për Selfie me 44 megapiksel

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...