Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Bizneset kundërshtojnë liberalizimin e tregut të energjisë, kërkohet shtyrja e procesit

Në takimin e grupeve parlamentare me përfaqësuesit e biznesit për të diskutuar daljen në treg të hapur të energjisë për biznese, kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës (OEK), Berat Rukiqi tha se më shumë se tri vjet bëjnë përpjekje dhe diskutojnë si komunitet, siç tha ai për një sfidë që po iu paraqitet bizneseve dhe operatorëve të energjisë në kalimin nga tregu i rregulluar i energjisë në tregun siç e quajti ai të de-rregulluar të energjisë.

Për këtë Rukiqi tha se pasojat kanë me qenë të mëdha si për biznese ashtu edhe për konsumatorët.

“Kalimi në tregun e de-rregulluar kosto e energjisë elektrike ka një normë më të lartë për prodhuesit 30-40 për qind. Kjo nënkupton edhe rritje të çmimeve për produktet dhe rritje të kosto të jetesës së qytetarëve. Kostoja do të jetë e pa përballueshme për bizneset”, theksoi Rukiqi.

Ai po ashtu tha se Kosova ka miratuar një pako ligjore e cila i ka hapur rrugë tregut të energjisë, e cila është proklamuar si një arritje e madhe për tregun rajonal të energjisë.

“Kalimi në tregun e de-rregulluar kosto e energjisë elektrike ka një normë më të lartë për prodhuesit 30-40 për qind. Kjo nënkupton edhe rritje të çmimeve për produktet dhe rritje të kosto të jetesës së qytetarëve. Kostoja do të jetë e pa përballueshme për bizneset”, theksoi Rukiqi.

Ai po ashtu tha se Kosova ka miratuar një pako ligjore e cila i ka hapur rrugë tregut të energjisë, e cila është proklamuar si një arritje e madhe për tregun rajonal të energjisë.

Ndërsa, deputeti nga Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK), Besian Mustafa tha se duhet analizuar plotësim ndryshim i legjislacionit në fuqi që tregu i lirë të ketë çmime të lira.

Kurse, deputeti nga Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Besnik Tahiri janë kundër çdo rritje të energjisë elektrike për sektorin privat.

“Pra, nuk jemi që të kemi kolaps në sektorin privat. Duhet një zgjidhje. Si grup parlamentar jemi kundër hapjes së tregut që është në dëm të bizneseve sidomos në kohë pandemie”, theksoi ai.

Nga 1 prilli parashihet kalimi i bizneseve në tregun e hapur të energjisë elektrike, të cilin sistem po e kundërshtojnë bizneset. /KP/

Postime të ngjashme

Dialogu Kosovë-Serbi, ekspertët sugjerojnë një takim që ti paraprijë atij të 25 korrikut

Lea Muslija

Vuçiqi falënderon policët serbë, thotë se e mbrojtën Kosovën kur u sulmua nga jashtë

Lea Muslija

Ben Meir: Kurti të mos e pranojë Asociacionin, i pamohueshëm gjenocidi serb në Kosovë

Lea Muslija

Ministri i Qeverisë për Asociacionin: S’mund ta shkelim Kushtetutën dhe të kemi institucion një etnik

Lea Muslija

Nisma dënohet nga KQZ-ja, mund t’i anulohet pjesëmarrja në zgjedhjet lokale

Lea Muslija

Fundjava në Kosovë me rrebeshe shiu, java e ardhshme me valë të nxehtit afrikan

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...