Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Blinken: Rrjedha Veriore 2, një projekt gjeopolitik rus

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, tha se gazsjellësi Rrjedha Veriore 2, është një projekt gjeopolitik rus që minon sigurinë e Ukrainës.

Gazsjellësi do të rrisë eksportet e gazit rus në Gjermani.

Ai këto komente i bëri gjatë një konference për media të mërkurën (23 qershor) në Berlin së bashku me homologun e tij gjerman, Heiko Maas.

Shtetet e Bashkuara, sipas Blinkenit, duan të sigurohen se Rusia nuk po e përdorë energjinë si një mjet ndikimi ndaj ndonjë shteti evropian.

Uashingtoni është kundër ndërtimit të gazsjellësit Rrjedha Veriore 2 përmes së cilit do të dyfishohej eksporti i gazit rus përmes Detit Baltik.

Projekti është 95 për qind i përfunduar dhe i mundëson Rusisë që të kufizojë eksportet e gazit përmes Ukrainës, pasi pamundëson që Kievi të mbledhë tarifat e tranzitit.

Gjermania ka thënë se kjo është një çështje e brendshme dhe se do t’i shkojë deri në fund projektit.

Ministri i Jashtëm gjerman, Maas tha se Berlini dëshiron një zgjidhje të pranueshme për të dyja palët.

“Ne i dimë qëndrimet e Uashingtonit. Është jashtëzakonisht e rëndësishme për ne që të arrijmë rezultate të cilat do të kenë mbështetjen edhe të Uashingtonit”, tha Maas.

Postime të ngjashme

OBSH:COVID-19 duhet të ndalet para se të dalin variante më vdekjeprurëse

D V

Disa persona të vdekur nga vërshimet në Bangladesh

D V

Katër persona të vdekur nga zjarret pyjore në Turqi

D V

Qindra persona evakuohen nga Afganistani në SHBA

D V

Raportohet se varianti Delta përhapet sikurse lia e dhenve

D V

Biden kërkon që secilit person të vaksinuar t’i ndahen 100 dollarë

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...