Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Bllokohen qindra automjete në kufirin me Greqinë, vendkalimi mbetet i mbyllur

Vendkalimi kufitar Bogorodicë, për hyrje në Greqi ka mbetur i mbyllur, pëkundër paralajmërimeve se sot do të hapet, me çka është krijuar një kolonë me qindra automjete nga Maqedonia dhe Serbia  në pritje të hyrjes në Greqi.

Ndonëse sot kufiri duhej të hapet për të gjithë qytetarët që janë vaksinuar për kovid-19, ose ë kanë një test negativ PCR ose test antitrupash, kjo nuk ndodhi ndërsa informacionet e para jozyrtare flasin  se policisë greke nuk lejon automjetet të futen në territotin e saj nga shkaku se nuk kanë marrë një njoftim nga autoritetet greke.

Siapas protokolleve shëndetësore të miratuara nga Greqia, të botuara në faqen e internetit të ministrisë greke të Punëve të Jashtme, certifikatat për vaksinimin me vaksina ruse dhe kineze, të cilat nuk janë miratuar ende për përdorim në Bashkimin Evropian, do të njihen në kufi .

Autoritetet greke të turizmit thonë se nuk do të kërkohet asnjë test negativ PCR për turistët e imunizuar me Pfizer / Biontec, Moderna, AstraZeneka, Novavax, Johnson & Johnson, Sinovak, Cancino, Sinofarm ose Sputnik .

Postime të ngjashme

Pendarovski – Kodheli: Maqedonia dhe Shqipëria meritojnë negociatat me BE-në

Zekirija Haxhiu

“Çairçanja” do të zgjerohet me 6 korsi dhe shtigje për biçikleta, do të rrënohen shumë objekte

Zekirija Haxhiu

Dimitrov: Bllokimi i Maqedonisë së Veriut është problem edhe i BE-së

Zekirija Haxhiu

Firmat vendore pjesë e platformës digjitale për rrjetëzim me zinxhirët global të furnizimit

Zekirija Haxhiu

Geer: Të gjithë duam fillim të negociatave sa më shpejtë të jetë e mundur

Zekirija Haxhiu

Spasovski demanton: Nuk ka ndërprerje, ka kërkesa të shtuara për dokumente personale

Bekim Laçi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...