Agjencia Zhurnal.mk
Auto

BMW punon me kompozitor të njohur për të krijuar zërin e veçantë të veturave elektrike

Gjiganti i automobilave, BMW, është në dijeni se teksa veturat elektrike ofrojnë nivelin e lartë të rehatisë duke qenë të heshtura, eksperienca e ngasjes humb një shkallë të emocioneve. Për të arritur eksperiencën e ngasjes emocionale në timon, BMW ka krijuar një portfolio të zërit për modelet elektrike apo hibride.

I zhvilluar në bashkëpunim me kompozitorin e njohur Hans Zimmer, njeriu prapa filmave “Lion King”, “Dunkirk”, “The Dark Knight Trilogy”, zëri i veçantë i veturave do të jetë pjesë e modeleve si iX, i4 dhe versionit M të modelit i4.

Duke punuar me Renzo Vitalen, drejtorin kreativ për zërin në BMW, Zimmer ka zhvilluar një linjë të zërave të ngasjes, për të cilat kompania thotë se “do të kthejnë qeshjet në fytyrat e klientëve”.

Secili model dallon për nga zëri i tij, me modelin M që ka zë me më shumë energji.

“Kur shtypni pedalin e një veture M, papritmas fitoni të rrëqethura në gjithë trupin. E kemi përkthyer këtë ndjenjë në zë të vozitjes që shfaq fuqi superiore dhe energji”, ka thënë Vitale.

Të dy kanë punuar edhe në krijimin e zërave për modelet e shkuara.

Sistemi i veçantë do të jetë standard te modelet e reja.

Postime të ngjashme

Opel Astra i ri po vjen në fund të vitit

Dafina Vidishiqi

Edhe sa mund të vazhdoni vozitjen, nëse drita në tabelën e kontrollit të veturës tregon se po ju mbaron vaji?

Dafina Vidishiqi

Vetura unike e gatshme t’i dorëzohet pronarit, Bugatti La Voiture Noire u shit për 16.7 milionë euro

Dafina Vidishiqi

Toyota zhvendos prodhimin në Republikën Çeke

Lea Muslija

BMW E28 Alpina B9 nga viti 1983 del në shitje për 35 mijë euro

Lea Muslija

Audi RS Johann Abt Signature Edition, vjen me motor tejet të fuqishëm që zhvillon shpejtësi marramendëse

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...