Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

Boçvarski pret që gazsjellësi magjistral të bëhet gati vitin e ardhshëm

Shkup, 24 tetor – Ndërtimi i gazsjellësit magjistral Kumanovë-Shtip-Prilep-Manastir është me 90 për qind realizim, ndërsa gazsjellësi Shkup-Tetovë-Gostivar ka mbi 60 për qind realizim, kumtoi sot ministri i Transportit dhe Lidhjeve, Bllagoj Boçvarski.

Ai pret të dy rrugët të bëhen gati deri në vitin e ardhshëm.

“Tashmë përgatisim edhe rrugë për lidhje të Sveti Nikollës dhe Velesit edhe një rrugë tjetër për lidhje të Strumicës e cila do të lidhet përmes Bullgarisë”, deklaroi Boçvarski gjatë vizitës së sotme në Shtip.

Informon se bëhen negociata me Greqinë për rrugë prej atje me çka së bashku me rrugën nga Bullgaria do të ketë dy rrugë përmes të cilave do të mbushet shteti me këtë energjens natyror.

Në rrjedhë është edhe procedura në Ministrinë e Ekonomisë për zgjedhje të koncesionerit i cili do t’i gazifikojë qytetet në shtet.

Konkretisht, komuna e Shtipit tashmë ka projekt ideor dhe po përfundohen projekti themelor dhe infrastrukturor.

Postime të ngjashme

Vaksina, Sofijanova: Na mbron nga virusi korona

R Zh

Gjorgjia Sajkoski do ta udhëheqë shtabin zgjedhor të VMRO-DPMNE-së në zgjedhjet e ardhshme lokale

R Zh

Komunës së Çairit / Deri më tani janë vaksinuar 91 mësimdhënës/e dhe 58 edukatore

R Zh

Bullgari, konstituimi i kuvendit më 15 prill

R Zh

Zjarrfikësit e Shkupit vaksinohen kundër Covid-19

R Zh

“Drejtësia” s’do marrëveshje me sopotasit

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...