Agjencia Zhurnal.mk
Shqipëri

Boiken Abazi flet pas arrestimit, thotë se policia e ka rrahur e ka kamera që e dëshmojnë këtë

Zhurnal Ads

Përfaqësuesi i Lëvizjes Vetëvendosje në Shqipëri, Bokien Abazi, ka folur në lidhje me arrestimin që i është bërë sot nga forcat e rendit, gjatë rrugës së tij për tu bashkuar me protestën e organizuar për Çamërinë.

“Të gjithë e dinë që çështja e shqiptarëve të Çamërisë, nuk është një çështje e ngushtë dhe izoluar, por një çështje që prek gjithë shqiptarët. Ne pamë kërkesat e bëra publike dje, thirrjen që bëri shoqata “Çamëria” dhe ato janë kërkesa që ne i kemi trajtuar publikisht si Vetëvendosje në Shqipëri; si çështja ndaj detit apo çështja e gjenocidit ndaj shqiptarëve të Çamërisë.”, tha fillimisht Abazin në emisionin Opinion.

Ai ka thënë se ndaj tij është ushtruar dhunë dhe kjo mund të vërtetohet nga kamerat e sigurisë.

“Dhuna ka qenë evidente dhe në kamera. Njerëzit janë arrestuar qindra metra larg. Unë i kujtoj Kryeministrit se 10 vite më herët kam dërguar një ankesë në Gjykatën Kushtetuese, ku njëra nga pikat ishte transparenca. Më pak se 2 muaj më herët Kryeministri tha se Greqia është në të drejtën e vet për zgjerimin në 12 milje. Çfarë ndodhi sot përse nuk e shpalli Greqi të drejtën e vet? Kryeministri e pranoi në parim zgjerimin 12 milje, sot nuk e pranon më, por thotë Gjykatë Ndërkombëtare” shtoi ai.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Basha zgjedh drejtuesit politik të PD në Dibër dhe Berat

S.B.

Ish-oficeri i Policisë, Emiljano Nuhu: Informova Ardi Veliun për klanin “Rraja”. Ai nuk e referoi

S.B.

Kuvendi i Shqipërisë mblidhet për ndryshimet në qeveri

S.B.

Dëbohen nga shtëpia burrat që dhunojnë gratë, sa është gati Shqipëria për zbatimin e ligjit të ri?

S.B.

Hidhet në Presidencë shorti për zgjedhjen e anëtarëve të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi, ja emrat e rinj

S.B.

Loredana rikthehet në rrjete sociale

admin
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...