Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

“Bojkoti i mësimit mund të shndërrohet në protestë”

Shkup, 4 maj – Zhurnal – Bojktoti i mësimit të cilin e kanë organizuar disa prind të revoltuar nga paralajmërimi për dixhitalizimin e teksteve shkollore, ka vazhduar edhe sot.

Grupi joformal në Facebook “Libra dhe mësim patjetër të ketë” që ka rreth 70 mijë ndjekës ka njoftuar se vazhdon bojkoti I mësimit, ndërkohë që personi që menaxhon faqe, Dragana Spasevska, punonjëse arsimore shkroi se “nëse MASH-i nuk I merr në konsideratë kërkesat e tyre, të dielën do të dalin në protestë në qytetet anembanë vendit.

Të pakënaqurit kërkojnë të ndalohet miratimi i Projektligjit për tekstet shkollore dhe materialet tjera mësimore dhe didaktike në arsimin fillor dhe të mesëm, të cilin qeveria e miratoi më 27 prill dhe pritet të shkojë në Kuvend për debat publik.

Megjithëse një pjesq e prindërve e përkrahi bojkotin parezerv, një pjesë e tyre reagojnë pasi siç thonë, nuk e dinë çfarë do të ndodhë me mungesat e fëmijëve.

Postime të ngjashme

Analisti Petar Arsovski pret rritje të euroskepticizmit

N E

Fatmir Limani shkarkohet nga posti i tij në Ndërmarrja Publike ELEM

N E

Kuvendi i Maqedonisë së Veriut miraton ligjin për ndërtimet pa leje

N E

Analizë / Lindja e Mesme nga një faktor botëror i naftës po shndërrohet edhe në aktorin kryesor të gazit !

R Zh

Dështimi i nisjes së negociatave, ASH-AAA fut në lojë zgjedhjet e parakohshme parlamentare

R Zh

Demanton ministri Hoxha: Edhe një shpifje e rradhës nga p(a)rtalet e “opozitës së rrejshme”

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...