Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Boko Haram bën “kërdinë” në Nigeri, vret barbarisht 43 fermerë

Të paktën 43 persona janë vrarë në një sulm të shtunën në veri-lindje të Nigerisë.

Autorët mësohet se lidhën punonjësit në fushat e orizit dhe iu prenë fytin pranë Maiduguri, kryeqytetit të Bornos.

Ky është cilësuar si një ndër sulmet më të rënda në muajt e fundit të shkaktuar nga Boko Haram dhe grupet kryengritëse të Shtetit Islamik në Afrikën Perëndimore.

Deri më tani askush nuk ka marrë përgjegjësinë e sulmit.

Presidenti i Nigerisë Buhani e quajti këtë ngjarje si çnjerëzore, teksa ka kërkuar kapjen e autorëve.

Muajin e kaluar luftëtarët e Boko Haram vranë 22 fermerë në dy sulme të ndryshme.

Postime të ngjashme

“Do të pendohen si asnjëherë më parë”- Vladimir Putin paralajmëron reagime kundër provokimeve të huaja

S.B.

Afganistan, 5 të plagosur në një sulm me bombë

S.B.

Gjykata e Koresë së Jugut hedh poshtë padinë kundër Japonisë

S.B.

Danimarka ia jep hua 55,000 vaksina AstraZeneca shtetit fqinj gjerman

S.B.

Drejtësia autorizon ratifikimin e planit evropian të rimëkëmbjes

S.B.

Turqia, Rumania dhe Polonia do të takohen për bisedime vjetore

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...