Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Boko Haram vret disa banorë të një fshati të Nigerisë

Disa njerëz kanë vdekur në Nigerinë verilindore pasi militantët e Boko Haram bastisën një fshat kryesisht të krishterë dhe dogjën një kishë në prag të Krishtlindjes.

Burimet lokale thanë se të paktën 11 njerëz ishin vrarë, sipas AFP-së, njofton Klan Kosova.

Luftëtarët hipën në Pemi, në shtetin Borno, me kamionë dhe motoçikleta duke qëlluar pa dallim, i tha një udhëheqës lokal agjencisë së lajmeve.

Pemi është afër Chibok ku 200 vajza shkollore u rrëmbyen në vitin 2014.

Boko Haram ka kryer një numër sulmesh në Nigerinë veriore ku po luftojnë për të përmbysur qeverinë dhe për të krijuar një shtet islamik.

Postime të ngjashme

Kush është mjeku shqiptar që tentoi ta shpëtojë Kryetarin e Zagrebit që vdiq pardje

T E

Dilema false e rrezikut pas vaksinimit

T E

Masa më të ashpra kundër Coronavirusit në Malin e Zi

T E

Macron: Të nevojshme edhe disa javë para lehtësimit të masave antiCOVID-19

T E

Sllovakia pranon dozat e para të vaksinës ruse

T E

Orban kërcënon të nxjerrë partinë e tij nga grupi i Partisë Popullore Evropiane

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...