Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Bora mbulon Evropën Perëndimore në fund të javës pritet në Maqedoni

Shumë shtete evropiane janë duke u përballur me mot të lig. Së fundi, stuhia ‘Darcy’ e quajtur në Mbretërinë e Bashkuar edhe si ‘Bisha nga Lindja 2’ ka mbuluar me dëborë pjesën më të madhe të Anglisë Lindore. Thuhet se stuhia është shkaktuar nga rryma të ftohta ajri, të cilat vijnë nga Rusia dhe Evropa Lindore. Shumë udhëtime u ndërprenë, ndërsa disa qendra vaksinimi u detyruan të mbyllen.

“Unë duhej të merrja vaksinën pasdite në 4:30 dhe thjesht rrezikova, sepse moti po keqësohej aq shumë saqë u mendova edhe një herë, por megjithatë vazhdova, duhet të shkoja”, u shpreh Alistair Shaw.

Sipas ueb faqeve që bëjnë parashikimin e motit, kjo stuhi në fund të javës, në formë pak më të butë, pritet të vijë në Ballkan, duke përfshirë edhe Maqedoninë e Veriut, Sipas këtyre parashikimeve, temperaturat në fund të javës do të shkojnë thellë nën zero, kurse priten edhe reshje bore.

Gjermani / Në Gjermani për shkak të motit të keq gjatë 24 orëve të fundit janë shënuar me qindra përplasje automjetesh. Policia bëri me dije se 28 persona mbetën të lënduar në rrugët e mbuluara nga akulli. Shërbimi meteorologjik u bëri thirrje njerëzve të qëndrojnë në shtëpi dhe autoritetet dërguan njerëzit e pastrehë në strehimoret e ngrohta.
“Erë e fortë dhe dëborë, rrugët janë rrjedhimisht të rrëshqitshme. Autoriteti i mirëmbajtjes së autostradës Schüttorf po bën çmos për të mbajtur disi korsitë të pastra. Sidoqoftë, këshillohet të hiqni dorë nga çdo udhëtim nëse nuk janë absolutisht të nevojshme”, u shpreh Boris Kuest, Oficer i Policisë së Autostradës.

Postime të ngjashme

Rektorati I Universitetit “Nëna Terezë” në Shkup me apel për vaksinimin e stafit dhe studentëve të UNT-së

D V

Nesër pa rrymë disa nga konsumatorët nga Qendra dhe Buteli

D V

Zjarr i madh nga pasditja po tërbon në Rankovc, ka edhe shtëpi të djegura

D V

Minsitri Filipçe: Pjesa më e madhe e të infektuarve, janë të ardhurit nga jashtë vendi

D V

Koçani është duke u djegur, banorët në panikë

D V

Zaev: Sot jemi shtet i pavarur dhe gjithçka varet nga ne

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...