Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Boris Johnson shpreson që fluturimet ndërkombëtare të rinisin nga 17 maji

Kryeministri britanik, Boris Johnson, tha se është duke shpresuar që udhëtimet ndërkombëtare mund të rinisnin nga 17 maji, por shtoi se “disa nga vendet e destinacionit ku njerëzit mund të dëshironin të shkonin” kishin vështirësi me pandeminë.

“Ne nuk duam të shohim që virusi të risillet në këtë vend nga jashtë,” tha Johnson.

Ai shtoi se pasaportat e vaksinave, një dokument shëndetësor që tregon nëse keni qenë më parë i infektuar ose keni marrë një vaksinë COVID-19,  mund të jetë një mënyrë marrëveshje mes njerëzve për udhëtime ndërkombëtare, duke theksuar se “të gjitha vendet po i shikojnë” si një mundësi.

Por, Johnson përjashtoi certifikatat e “statusit COVID” si pjesë e lehtësimit të bllokimit.

Mbretëria e Bashkuar do të nisë lehtësimet nga 12 Prilli, pasi do të rihapin dyqanet, të ngrënit në natyrë në restorante, parukeritë, kopshtet zoologjike dhe palestrat, njoftoi Johnson.

Ai tha se vendi kishte përmbushur testet e tyre për lehtësimin e kufizimeve, po theksoi se është ende e panjohur se sa fortë do të mbrojë vaksina kundër infeksioneve.

“Ne mund të shohim valët e sëmundjes që prekin vendet e tjera dhe ne kemi parë se si shkon kjo histori,” tha Johnson.

Rreth 60% e popullsisë së rritur të vendit ka marrë dozën e parë të vaksinës, transmeton euronews.albania.

Chris Whitty, zyrtari kryesor mjekësor i Anglisë, tha se vaksinat po mblidheshin me “një shkallë të jashtëzakonshme”.

Sidoqoftë, ky virus do të ekzistojë për të ardhmen e parashikueshme dhe vaksinat mund të kenë nevojë të azhurnohen, theksuan zyrtarët.

Postime të ngjashme

Polici amerikan nuk ndahet së qari pasi u detyrua ta vrasë 19-vjeçaren – familja “ia fal gjakun”

Dafina Vidishiqi

Fauci: Varianti Indian, kërcënimi më i madh në luftën kundër Covid-19

Dafina Vidishiqi

Pamjet kur një burri rom në Çeki, polici ia vuri gjurin në qafë – vdekja e tij po krahasohet me atë të George Floyd në SHBA

Dafina Vidishiqi

New Yorku nuk është më qyteti me më së shumti miliarderë

Dafina Vidishiqi

Szijjarto: BE mund ta humbasë Ballkanin Perëndimor

Dafina Vidishiqi

Spanja fal liderët katalanas për përpjekjet e dështuara për pavarësi

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...