Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Borisov: Dellçev është një revolucionar bullgar dhe një dukë maqedonas

Shkup, 4 maj, Zhurnal.mk – Goce Dellçev është një nga simbolet më të forta të historisë sonë të përbashkët me Republikën e Maqedonisë, një histori e përbashkët që është baza e Marrëveshjes të Miqësisë, Fqinjësisë së Mirë dhe Bashkëpunimit të vitit 2017, shkroi në Facebook Kryeministri i dorëhequr i Bullgarisë Bojko Borisov në me rastin e 118 vjetorit të vdekjes së tij të Dellçevit.

“Sot bëhen 118 vjet nga vdekja tragjike e revolucionarit të madh bullgar dhe dukës maqedonas Goce Dellçev, i cili dha jetën për lirinë dhe autonominë e Maqedonisë dhe Odrisnko. Le të jetë viktima e tij një shembull për ne …, një orë më shpejt për të gjetur rrugën e duhur për të ardhmen tonë të përbashkët Evropiane. Kujtim i përjetshëm!”, shprehet Borisov.

Postime të ngjashme

Analisti Petar Arsovski pret rritje të euroskepticizmit

N E

Fatmir Limani shkarkohet nga posti i tij në Ndërmarrja Publike ELEM

N E

Kuvendi i Maqedonisë së Veriut miraton ligjin për ndërtimet pa leje

N E

Analizë / Lindja e Mesme nga një faktor botëror i naftës po shndërrohet edhe në aktorin kryesor të gazit !

R Zh

Dështimi i nisjes së negociatave, ASH-AAA fut në lojë zgjedhjet e parakohshme parlamentare

R Zh

Demanton ministri Hoxha: Edhe një shpifje e rradhës nga p(a)rtalet e “opozitës së rrejshme”

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...