Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni TOP LAJM

Borisov: Deri vitin tjetër do festojmë Goce Dellçevin së bashku me vëllezërit nga Maqedonia e Veriut

Sofje, 4 shkurt – Shpresojmë se së bashku me vëllezërit tanë nga Maqedonia e Veriut, vitin e ardhshëm do ta festojmë 150-të vjetorin e lindjes së Goce Dellçevit.

Këtë e deklaroi kryeministri bullgar Bojko Borisov me rastin e përvjetorit të lindjes së revolucionarit të madh, lajmëroi korrespondenti i MIA-s nga Sofja.

“Sot mbushen 149 vjet të plota nga lindja e Goce Dellçevit – ideolog, aktivist i lëvizjes çlirimtare revolucionare maqedonase, mes heronjve tanë më të shquar të përbashkët historik. Shpresoj se kemi mençuri që vitin e ardhshëm së bashku me miqtë dhe vëllezërit nga Maqedonia e Veriut ta festojmë 150-të vjetorin e tij, të bashkuar dhe së bashku në rrugën e integrimit evropian”, tha kryeministri Borisov.

Postime të ngjashme

Zaev përkujton viktimat dhe uron kryengritjen e Ilindenit

Z H

Tërmet në Kosovë, ndjehet në RMV dhe Sërbi

D V

Moti përvëlues “ngulfat” vendin, 80-100 intervenime të Ndihmës së Shpejtë

D V

Monitorim ndërkombëtar i proceseve gjyqësore

D V

Arkitekti z. Dashmir Arifi kandidat i PDSH-së për kreun e Komunës së Bogovinës

D V

Maqedonia e Veriut përballe me mungesën e punëtorëve

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...