Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Borissov: Bullgaria e gatshme për dialog me Maqedoninë e Veriut

Shkup, 23 nëntor, zhrunal.mk – Lidhur me integrimin evropian të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Kryeministri Boyko Borissov theksoi se Bullgaria ka qenë gjithmonë e gatshme për dialog dhe mirëkuptim për zgjidhjen e çështjeve dypalëshe, por për atë qëllim duhet të ketë dëshirë dhe përmbushje nga të dyja palët.

Kjo u tha sot nga Kryeministri Bullgar Bojko Borissov në një konferencë me video që miraton buxhetin e ardhshëm të BE-së, me ambasadorët e vendeve anëtare të BE-së në Sofje, thonë nga shërbimi për shtyp i qeverisë bullgare kur u pyet nga diplomatët në lidhje me zgjidhjen e mosmarrëveshjes me Maqedoninë, raportojnë mediat bullgare.

Tema e bisedës, përveç trajtimit të coronavirusit, ishte edhe perspektiva evropiane e Ballkanit Perëndimor.

Udhëheqësitë në Maqedoni aktualisht kanë lënë vend për një mundësi për të marrë datë për negociata me BE-në deri në fund të vitit, megjithëse mundësitë janë të pakta

Postime të ngjashme

Filipçe: Angazhimet tona janë që të sigurojmë shëndetësi për jetë cilësore të çdo gruaje

Z H

VMRO-DPMNE: Populli pret vaksina, pushteti vendosë orë policore

Z H

Pa ujë sot një pjesë e Qendrës, ndërsa pasnesër fshatrat Rashçe, Bojanë dhe Kopanicë

R Zh

Parashikimi i motit

R Zh

Qeveria vendos sot për orën policore

R Zh

Propozim-ligji për shtetësinë sot para deputetëve

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...