Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Borrell në telashe, 51 eurodeputetë nënshkruajnë për shkarkimin e tij

Një ish-shef i ushtrisë thotë se ai dhe 50 eurodeputetë të tjerë kanë vënë nënshkrimet e tyre në një letër ku bëjnë thirrje që Josep Borrell i BE të largohet.

Riho Terras, një eurodeputet estonez nga Partia Popullore Evropiane, është i mërzitur për udhëtimin e Borrell në Moskë javën e kaluar. Borrell, shefi i punëve të jashtme të BE, ishte në kryeqytetin rus disa ditë pas burgimit të kritikut të Kremlinit, Alexei Navalny.

Ndërsa Borrell po takohej me homologun e tij rus Sergej Lavrov, Moska dëboi tre diplomatë evropianë pasi kishin marrë pjesë në tubimet pro Navalny.

“Vizita në vetvete ishte një katastrofë totale”, tha Terras në një intervistë për Euroneës.

Pas konferencës për shtyp të së Premtes midis Borrell dhe Lavrov, Terras hartoi një letër mjaft kritike drejtuar Ursula von der Leyen, Presidentit të Komisionit Evropian, duke i kërkuar asaj të “merrte masa nëse Borrell nuk jep dorëheqjen me pëlqimin e tij”.

Sipas Terras, letra deri më tani është nënshkruar nga mbi 50 kolegë eurodeputetë që u përkasin partive të ndryshme

Teksti argumenton se Borrell “vazhdimisht dështoi të mbrojë interesin e Bashkimit Evropian” dhe bëri deklarata të rreme në lidhje me sanksionet e BE.

Terras gjithashtu e akuzon atë për miratimin e Sputnik V, vaksinën e Rusisë COVID-19 dhe për sulmin ndaj “aleatit kryesor të BE-së, Shtetet e Bashkuara, mbi Kubën”.

Terras gjithashtu synon Borrell për të mos përfunduar udhëtimin kur Rusia dëboi tre diplomatë të BE – nga Gjermania, Polonia dhe Suedia.

Postime të ngjashme

Kina reagon për akuzat e ShBA-së  mbi gjurmimin e virusit

Z H

Një vit nga shpërthimi vdekjeprurës në Bejrut

D V

SHBA-ja premton miliona vaksina për vendet në nevojë

D V

Disa të plagosur nga një sulm në Kabul

D V

Wang Yi: Kina do të jetë gjithmonë partnere e ASEAN-it

Z H

Tsikhanouskaya: E di se mund të zhdukem çdo moment

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...